#Climate of Change petíció – írd alá te is

A globális felmelegedés és a környezetkárosodás az egész emberiséget érinti, a hátrányos helyzetű országok és emberek esetében pedig megsokszorozzák a már fennálló akut fenyegetések hatásait. A környezet és a biológiai sokféleség válsága által okozott zavarok korlátozzák a biztonságos környezethez való hozzáférést, csökkentik a méltó megélhetés lehetőségét és aláássa a társadalmi és gazdasági jogokat.

Akik a legsúlyosabb árat kénytelenek fizetni, a legkisebb mértékben okozói a környezeti krízisnek. Azok az országok és csoportok, akik pedig a leginkább hozzájárulnak a válságok létrejöttéhez, hozzáférhetnek azokhoz az erőforrásokhoz, amelyekkel alkalmazkodhatnak a romló körülményekhez.

A jelen petíció aláírásával olyan szabályozási változtatásokért küzdünk, amelyek egészséges és fenntartható holnapot biztosítanak a jelenlegi és jövő generációknak, senkit sem hagynak hátra, miközben méltányosan és tisztességesen osztják meg a környezeti változások terheit.

 

Egy igazságos átmenet segíthet jobb világot építeni az emberiség és a természet számára. Ahhoz, hogy ezt a jólétet a Földön érjük el, a következő lépésekért küzdünk:

  1. A globális felmelegedés 1,5°C alatt tartása végett, az EU-nak fel kell gyorsítania az éghajlatsemlegességre vonatkozó cselekvési tervét és a kitűzött célokat 2050 helyett 2040-re kell elérnie. Az EU-nak „szénmentesítenie” kell a gazdaságát, felgyorsítani a fosszilis tüzelőanyagok helyett a tiszta, megújuló energiára épülő technológiákra való áttérést, és javítani az energiahatékonyságot az energia, a fűtés és a szállítás kulcsfontosságú ágazataiban, valamint lehetővé téve az energiafogyasztás általános csökkentését.
  2. Elmozdulásra van szükség egy társadalmi és környezeti szempontból igazságos és jóléti gazdaság irányába, amely a társadalom és a természet érdekeit a vállalatok érdekei fölé helyezi, és a GDP-n túli mutatókat is magába foglalja: a jóléti gazdaságnak fel kell hagynia a jelenlegi gazdasági és termelékenységi növekedési kényszerrel, ami rendkívül romboló hatású. Ehelyett újratermelődő, fenntartható, demokratikus, tisztességes és gondoskodó gazdaságnak kell létrejönnie.
  3. A helyi ellenállóképesség és a globális igazságosság fokozása szükséges azáltal, hogy pénzügyi és technikai támogatást nyújtunk az éghajlatváltozás által érintett országoknak, és nemzetközi védelmi rendszert dolgoz ki az éghajlatváltozás okozta elvándorlás résztvevői számára. A tisztességes és emberi jogokon alapuló vándorlás és letelepedési politikák növelnék a legsebezhetőbb csoportok ellenállóképességét. Emellett javítják a jólétet a kiindulási, tranzit- és célországok közösségében is.
  4. A fiatalok fontos, de alulreprezentált szereplők, akik a érdekeltek a jelenben és még inkább a jövőjükben. A döntéshozóknak lehetővé kell tenniük a fiatalok részvételét, és integrálniuk kell nézeteiket és elképzeléseiket a politikai döntéshozatalba azáltal, hogy Ifjúsági Tanácsokat hoznak létre az EU-ban és a tagállamokban. Ezeknek az Ifjúsági Tanácsoknak az EU és a tagállamok partnerévé kell válniuk, és kapcsolatba kell lépniük az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó ifjúsági tanácsadó csoportjával is.

 

A petíció az az UNFCCC aláíró felek konferenciájának 27. ülésszakán (COP 27) kerül átadásra Ursula von der Leyen-nek, az Európai Bizottság elnökének a konzorcium által, amelyre a tervek szerint 2022 novemberében kerül sor Afrikában.

Írd alá te is!

A cikk a Technológiai és Ipari Minisztérium támogatásával jött létre!