Hatala József viszonylag későn, 33 évesen találta meg élete hivatását, a rendőri pályát. 2010 és 2013 országos rendőr-főkapitányként vezette a minket szolgáló és védő szervezetet. Manapság a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnökeként dolgozik egy biztonságosabb Magyarországért.
Mindig rendőr szeretett volna lenni?
Nem. Későn érő típus vagyok. Közlekedésmérnökként végeztem, de végül a ’80-as évek változó világában nem éreztem azt, hogy a szakmám környezetében hogyan tudnék előrébb jutni, így végül 33 évesen elmentem rendőrnek. A pályámat baleseti helyszínelőként kezdtem a Budapesti Rendőr-főkapitányságon.
Diák korában milyen veszélyektől igyekezték megóvni a szülei?
Megmondom őszintén, nem kellett sok mindentől. Én akkoriban minden szabadidőmet a kenuban töltöttem, Csepelen. A sportegyesületben erősen el voltunk zárva a „rossz csábításától”. Nem voltunk egy bulis, csavargós társaság sem, így egy meglehetősen békés környezetben nőhettem fel.
Manapság sokan élnek az Önéhez képest jóval kevésbé biztonságos körülmények között. A fiatalabb generáció mennyire tájékozott a bűnmegelőzés témájában?
Azt látom, hogy szerencsére egyre jobban terjed a megelőzés mindenféle formája. Nem csak bűnmegelőzésre gondolok, hanem az egészségünk, vagy a környezeti károk prevenciójára is. Ha ehhez egy megfelelő tudást tudunk adni a következő nemzedéknek, akkor azt gondolom, hogy már sokat tettünk a cél érdekében. És ez ugyanígy van a kriminalitás területén is. El szeretnénk érni, hogy a fiatalok megfelelő információkkal rendelkezzenek a kritikus helyzetekben. Például tudják mérlegelni, hogy egy bizonyos szituációban hozott, elsőre jónak tűnő döntés diákcsínynek, vagy már bűncselekménynek minősül. Próbálunk emellett közösséget is építeni. Fontos, hogy a szociális kompetenciákból minél többet tanuljanak meg a felnövekvő generáció tagjai, annak érdekében, hogy ne váljanak bűncselekmény elkövetőivé, vagy áldozataivá.
Mik azok a területek a fiatalkori bűnmegelőzés terén, amelyek még fejlesztésre szorulnak?
Egy nagyon nagy rejtély és boszorkánykonyha a modern informatika világa. Az online zaklatás sajnos eléggé sok kihívást elénk állító terület. Példának okáért az iskolai erőszak nem akkor kezdődik, amikor Karcsika megpofozta Pistikét, az már annak a vége, a beteljesedése. Vannak jelek, amelyekből lehet következtetéseket levonni, hogy valami rendkívüli esemény zajlik, és ha nem lép közbe senki sem kellő időben, akkor abból komoly gondok is lehetnek. Ezért fontos, hogy a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanáccsal öt évvel ezelőtt elkezdtük a pedagógusok felkészítését az iskolai bűnmegelőzéssel kapcsolatban. Fontos tudniuk, hogy milyen jelenségekre kell odafigyelni, és milyen lépéseket tehetnek ezekkel kapcsolatban.
Milyen ehhez hasonló programok léteznek még az iskolai bűnmegelőzésre?
Rengeteg féle programunk van, például a Re:akció, amely különböző szituációkról, például az alkohol- és drogfogyasztásról szól. Emellett vannak kortárs segítőink is, akik a saját korosztályuknak adják át a bűnmegelőzési ismereteket, hiszen ők sokkal könnyebben szólítják meg a velük nagyjából egy időseket, mint egy idősebb ember. Rajtuk kívül youtuberekkel, és más influenszerekkel is együttműködünk, akik az internetes véleményformálásukkal tanítják a nézőiket. Mindezek mellett több felsőoktatási intézményben, például a Testnevelési Egyetemen a leendő tanároknak, edzőknek is oktatunk bűnmegelőzési ismereteket.
Hasonló célja van a Nagy Diák Bűnmegelőzési Tesztnek is. Miért volt érdemes a tesztet kitölteni?
–Rengeteg új információt ad, illetve mélyít el a témával kapcsolatban. Emellett van az egésznek egy sajátos versenyszelleme is. Emlékszem a rendkívül izgalmas tavalyi döntőre, ahol jó volt látni azt is, hogy a játékosok mennyire komolyan vették a kihívást, és felkészültek a megmérettetésre. Remélem idén is találkozunk!
A Nagy Diák Bűnmegelőzési Teszt döntőjét szeptember 22-én, a Sajtófesztiválon rendezzük meg! A részletes programot itt találod!
(VJ)