A testi és értelmi sérült sportolók számára rendezett versenyek egyre elterjedtebbek nemzetközi és hazai viszonylatban is. Természetesen a legrangosabb ilyen esemény a mindig az olimpia után tartott paralimpia. Müller Bélával, a Magyar Paralimpiai Bizottság kommunikációs igazgatójával beszélgettünk a magyar parasport történetéről, eredményeiről és helyzetéről.
Bizonyára a többségetek már találkozott a paralimpia fogalmával, a testi és értelmi sérültek számára rendezett játékokkal. Napjainkban 23 különböző sportágban versenyezhetnek nyáron, míg télen 6 versenyszámban mérettethetik meg magukat a sportemberek.
Hazánkban már 1929 óta, azaz 92 éve foglalkoznak mozgáskorlátozott sporttal. A Mozgásjavító Általános Iskola és Diákotthon jogelődjénél, a Nyomorék Gyermekek Országos Otthonában dolgozó orvosok és pedagógusok felismerték, hogy a sportnak rehabilitációs értéke van. Ennek következtében megalapították a Nyomorékok Sport Egyesületét.
Az első sikere az országnak Fejes András nevéhez fűződik, aki az 1972-es a heidelberg-i paralimpián szerzett bronzérmet atlétikában. A négy évvel későbbi, torontói paralimpián Tauber Zoltán megszerezte az első aranyérmünket asztaliteniszből.
„Még egy szintet lépett győzelmével a hazai parasport helyzete” – állította ezt Müller Béla Szekeres Pálról, ő volt ugyanis az első a világon, aki mind olimpián, mind paralimpián érmeket nyert vívásban, majd kerekesszékes vívásban. Súlyos autóbaleset következtében került kerekesszékbe, de a sportolói pályafutását ezután sem fejezte be.
Manapság szerencsére sok figyelemnek örvend a hazai parasport, egyre jobb tendenciát mutatunk a sikereket tekintve is. Müller Béla szavaival élve: „Mind kormányzati szinten, mind társadalmi szinten is elfogadott, ismert és sajtó részéről is kiemelt figyelem övezi a paralimpiai mozgalmat, a fogyatékkal élők sportját. Egyre több támogatást kapnak sportolóink a közösségi médiában is.” Megemlítette azt is, hogy a versenyzőknek sokkal több tér áll rendelkezésre, hogy megmutathassák magukat.
Továbbá még a paraatlétikát említhetjük, ahol legkiemelkedőbb sportolónk Ekler Luca világ- és Európa-bajnok. A kajak-kenu is nagyon erős a hazai parasportágak között. Kis Péter Pál nagyon ígéretes, mindössze 18 évesen világ-, illetve Európa-bajnok. „Peti maximálisan uralja a kategóriáját” – zárta a beszélgetést Müller Béla.
Egy súlyos sérülés vagy születési problémák után is lehet valaki sikeres a sportban, vagy az élet akármelyik másik területén is. Ez is azt bizonyítja, hogy nem szabad feladni, a küzdelmeink előbb-utóbb sikerekhez fognak vezetni!
Szabó Dzseni