Száááznyolcvan!

Kocsmasportként indult, ma már Európában is hihetetlenül népszerű játék a darts, amely hazánkban is az egyik legkedveltebb sport lett az elmúlt években. Különösen az év végi/év eleji időszakban tapadnak rengetegen a TV-képernyők elé, hogy az akkor megrendezendő világbajnokságon szurkolhassanak kedvencüknek. De mégis honnan indult ez az egész? Mi tette ilyen népszerűvé? És mi a helyzet vele Magyarországon?

A darts történelme

A legenda szerint egy megfáradt angol íjász télen megunta a hidegben való gyakorlást és inkább bevonult egy akkori „pub” melegébe, ahol a nyílvesszőiből levágott darabokat kezdett egy farönkbe dobálni. Ezen felbuzdulva egy másik íjász is mellé állt és elkezdett versengeni vele, ezzel pedig megszületett a játék.

Az első szabályokat az 1890-es években dolgozták ki a sportág hazájában, Nagy-Britanniában. A brit szövetség 1924-ben jött létre, amivel hivatalosan is kimondták, hogy a darts sport és ügyességi játék. Innentől kezdve folyamatosan fejlődött, 1973-ban megalakult a British Darts Organization (BDO), ennek köszönhetően pedig már a televízió is sugárzott mérkőzéseket. Ma a legismertebb szervezet a Professional Darts Corporation (PDC), amely évente több, mint 10 millió font pénznyereményt oszt ki a versenyein résztvevő profi játékosok között.

Szabályok

A darts népszerűségének egyik kulcseleme, hogy nem kellenek bonyolult eszközök a játszásához, emellett a szabályok sem nehezek. A két játékos 237 cm-re áll a falon 173 cm magasan rögzített tábla előtt és felváltva dobnak. Egy leg 501 pontról indul és az nyer, aki előbb éri el a 0 pontot, méghozzá úgy, hogy az utolsó nyila a dupla szektort találja el. A játékosok 3-3 nyilat dobnak egy körben, ezeknek az összege pedig megadja a dobás értékét. A legtöbb esetben a meccseket nyert legek alapján döntik el. Viszont például a világbajnokságon szetteket kell nyerni, ez esetben egy nyert szetthez 3 legben kell győzni.

 

A dartsnak két fajtáját különítjük el nyilak alapján: steel és soft. Ahogyan a nevéből is kitalálható, a steel nyilak fémheggyel rendelkeznek, míg a softok esetében ezek a hegyek műanyagból vannak, emiatt egy soft tábla máshogy is néz ki, mint egy steel. Számolás szempontjából is van különbség, mivel a steel játékokban az számít pontnak, amit a játékos a táblából kivett, soft esetében pedig az, amit a számoló gép megad.

Nagyobb versenyek

A dartsversenyek közül a legismertebb, a már korábban említett PDC által szervezett egyéni világbajnokság, amely minden évben december közepétől a következő év januárjának elejéig tart. Ennek a helyszíne pedig a londoni Alexandra Palace. A verseny egyenes ágú kieséses rendszerben zajlik végig, tehát aki veszít, búcsúzni kényszerül. A pénzdíjazás is ezen a tornán a legmagasabb, a győztes 500 ezer fonttal térhet haza.

Nem csak egyenes kieséses rendszerű tornák léteznek a sportban, erre pedig a legjobb példa az általában februártól májusig tartó Premier League. Ebben a ligában 10 játékos mérkőzik meg egymással egy fordulós rendszerben, majd a legjobb 4 közül kerül ki a győztes. A mérkőzések csütörtökönként vannak, és az Egyesült Királyságon kívül Hollandiában és Berlinben is rendeznek idén fordulókat. A 10 játékost úgy választják ki, hogy a világranglista első négy helyezettje automatikusan kvalifikálja magát, őket pedig hat játékos egészíti ki szabadkártyásként.

A legnagyobb ikonok

A sport valaha volt legnagyobb alakjának szinte kétségkívül az angol Phil Taylort tartják, aki tizenhatszor tudta elhódítani a világbajnokságot (2 BDO – 14 PDC). A „The Power” néven ismert játékos 92 PDC nagytornán jutott a döntőbe pályafutása során, ebből pedig hetvenkilencszer ő vonulhatott le győztesen. 2010-ben történelmet írt, amikor ő lett az első játékos, aki televíziós meccsen két kilencnyilas leget produkált. Ez azt jelenti, hogy kétszer sikerült neki a dartsban leggyorsabb és legnehezebb módszerrel kiszállnia, ami addig sosem fordult elő. A profi játéktól 2018-ban vonult vissza.

A darts történetében hatalmas szerepet játszott Eric Bristow, aki 5 alkalommal nyert világbajnokságot, még a BDO keretein belül. Emellett ő fedezte fel egy kocsmában Taylort is.

Első kiemelkedő játékosnak John Lowe-t lehet mondani, ő volt az első, aki televíziós kilencnyilast ért el.

Napjainkban alighanem a leghíresebb játékos Michael van Gerwen. A 32 éves holland játékos amellett, hogy háromszoros világbajnok, ő tartja a legmagasabb átlag rekordját olyan mérkőzésen, amit a TV közvetített. A brutális, 123.40-es átlagot 2016-ban dobta az angol Michael Smith ellen. Mellette még a friss világbajnok Peter Wright is kitűnik a mezőnyből, nem csak játékával, hanem extra megjelenésével is. Rajtuk kívül pedig ne feledkezzünk meg Gerwyn Priceról sem, aki jelenleg vezeti a PDC világranglistáját.

Darts Magyarországon

Ahhoz, hogy pontosabban megértsük a darts mai magyarországi helyzetét, Ziegenhám Medárddal beszélgettünk, aki a magyar darts egyik legismertebb szakkommentátora.

„Az, hogy Magyarország most a térségben darts szempontjából hogyan áll az egy érdekes és nehéz kérdés” – kezdte Ziegenhám Medárd. „Azt látom, hogy a Covid-időszakát igencsak megsínylette a sport, emellett a játékosok felkészülése miatt is kicsit esett a színvonal. Vannak olyan országok, akikkel sajnos nem vagyunk egy kalap alá vehetők, ilyen például Lengyelország, ahol több magasabban jegyzett játékost is találunk. Magyarország jelenleg Szerbiával és Romániával képvisel szerintem azonos játékerőt, ha a környező országokat nézzük.”

„Az utánpótlás szempontjából viszont jóval jobb a helyzet. Tizenhat ország szokott utánpótlás tornákra járni, ezek között ott van a magyar is. Viszont azt tapasztaljuk, hogy rajtunk kívül a csehek azok Kelet-Európából, akik jó utánpótlással rendelkeznek.”

A hazai szurkolók viszont örülhetnek, hiszen azután, hogy 2021 szeptemberében a PDC sorozata, a European Tour hazánkba látogatott, újabb tornák várhatóak. „Májusban ismét egy nagyobb esemény lesz Budapesten, a Hungarian Darts Show.” Ezen az eseményen táblához áll Michael van Gerwen, valamint Fallon Sherrock is, az első női játékos, aki meccset tudott nyerni világbajnokságon. „Emellett pedig minden dolog megvan arra, hogy az elkövetkező időszakban újabb versenyek legyenek hazánkban.”

(Lendvai Martin)