A világunk hatalmas nagy változás előtt áll. Óriási fordulóponthoz érkeztünk: létrejött egy alternatív valóság, amiről pár éve még csak álmodni sem mertünk, a metaverzum. Ahol bárkiből bármi lehet. Szegényből gazdag, gyerekből pillanatok alatt felnőtt vagy egy idős emberből újra tinédzser.
Kezdjük az alapoknál. A metaverzum egy kiterjedt, online, 3D-s virtuális tér, ahol találkozhatunk a barátainkkal, dolgozhatunk, gyakorlatilag egy virtuális, alternatív valóságban élhetünk. Mark Zuckerberg, a Facebook tulajdonosa óriási üzleti lehetőséget látott a metaverzumban. Nem véletlen, hogy 2021-ben a Facebook és az Instagram tulajdonosai átnevezték a közös céget, és a Meta nevet adták neki. A Facebook metaverzum kezdeményezése egyébként nem számít újdonságnak, mert már egy ideje másokkal közösen játszhatsz egy alternatív világban – például a Minecraftban, vagy a World of Warcraftban.
A Mark Zuckerberg által megálmodott Facebook metaverzum célja az, hogy egy egységes, mindenki számára könnyen elérhető, használható virtuális világ jöjjön létre a fizikai valósággal párhuzamban. A metaverzum már most jó üzlet, hiszen vonzzák a befektetőket a digitális telkek, melyek már most nagyon drágák.
Ma még egészen döbbenetesen hangzik, hogy reggel a metaverzumban olvassuk a híreket, a metaverzumban végezzük a munkánkat, járjunk megbeszélésekre a virtuális irodánkba, majd munkaidő után szintén ebben a virtuális világban töltjük el az időt a barátainkkal. Nagyon valószínű, hogy a jövőben rengeteg pénzt és időt fektetünk digitális személyiségünk megjelenésébe, VR sportokat űzünk otthon, este pedig a metaverzumban részt veszünk például egy koncerten. És ennek lehetősége már nincs olyan messze.
A metaverzum virtuális univerzumai egyelőre még gyerekcipőben járnak, de a kezdetleges megoldásokat folyamatosan fejlesztik. Hamarosan majd offline életünkből a virtuális valóságba csöppenhetünk, digitális személyiséggel, virtuális törvényekkel, virtuális gazdasággal, online vásárlási lehetőségekkel és virtuális pénzhasználattal.
A metaverzum, a virtuális valóság jövőbeli elterjedése rengeteg kérdést vet fel: Mennyire torzítja a személyiségünket az, ha a valódi, fizikai megjelenésünk helyett az avatárunk öltöztetésére, szépítésére kezdjük költeni a pénzünket? Mi történik akkor, ha valaki nem szeretne a metaverzum világának résztvevője lenni, de nincs más választása, mert különben lemarad, ahogy régen a dédszüleink, akik már nem tanulták meg az okostelefonok, laptopok, iPadek használatát?
Annak ellenére, hogy a metaverzum hatalmas lehetőséget kínálhat még az oktatás terén is, nehéz eldönteni, hogy meddig egészséges ennek a világnak a részese lenni, és mikortól megy az emberi kapcsolatok és a barátságok rovására. Milyen következményei lehetnek annak, ha például utazás helyett a VR világában megyünk el várost nézni?
A virtuális, alternatív valóság esetében sok veszély leselkedhet ránk, hiszen ha valaki teljesen más, jobb életet él a Metaverzumban, akkor könnyen lehet, hogy az igazi élete, ami nehézségekkel van tele, már nem boldogítja eléggé és nem vágyik rá többé.
Vajon mindannyian meg vagyunk elégedve a saját valóságunkkal annyira, hogy készen álljunk egy alternatív életre? Ahol mindent újrakezdhetünk és ahol bármivé válhatunk?
(Hajdú Noémi, Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Budapest – Az év diákújságírója, általános iskola, dicséret)