Az ELTE geológusa fogadta a Tudós csajok program résztvevőit az ELTE ásványtárában. Dr. Kóthay Klára előadásában a kőzetek és ásványok kialakulásáról ismerhettünk meg többet. Az interaktív előadás után a munkájáról kérdeztük Dr. Kóthay Klárát.
Mit csinál egy geológus?
A geológia egy szintetizáló tudományág, amiben van geokémia, geofizika, geomatematika és paleontológia. Egy geológus alapvetően azzal foglalkozik, hogy mi van a földfelszín alatt, a Föld belsejében. Azt kutatjuk, hogy milyen anyagok építik fel a Földet, milyen folyamatok mennek benne végbe. Természetesen ezek a felszínen is megnyilvánulnak, mert vannak kőzet kibúvások, amiket láthatunk, de elsősorban a mélyben lezajló folyamatokkal foglalkozunk.
Mitől függ, hogy egy ásvány valahol kialakul, máshol pedig nem?
Ezeket a földtani folyamatok határozzák meg. A Föld hatalmas rétegekből áll, de ezek a Föld felszínén és mélyén sem homogének. Attól függően alakulnak ki az ásványok, hogy milyen folyamatok zajlanak le a mélyben. Vannak olyan folyamatok, amik általánosak, azt is tudjuk, hogy milyen területekhez kapcsolódnak, de a többségük nagyon bonyolult és különleges.
Mi a különbség a féldrágakő és a drágakő között?
Az ásványtan nem használja a féldrágakő kifejezést. Drágakőnek hívunk minden olyan ásványt és követ, amelyekből a szépségük miatt, ékszert vagy dísztárgyat készítünk. A kevésbé drága drágaköveket pedig a köznyelv féldrágakőnek hívja. Ezzel szerintem nincs is semmi baj, hiszen az embereknek nem kell tudnia ennyire behatóan a tudományos szakkifejezéseket. Egyébként más tudományos területen én is rengeteg ilyent használok.
Magyarországon milyen drágakövek fordulnak elő?
Magyarországon nagyon sok féle ásvány előfordul, a legtöbbjük általános. Ami azt jelenit, viszonylag nagy területen megtalálható, ilyen például a kalcit. A Kis-Sváb-hegy korábban volt egy bánya, ahol gyönyörű kalcit kristályokat lehetett találni. Egyébként Amerikából szoktak a csodájára járni a magyar kalcitoknak, mert ott szinte egyáltalán nem található meg.
Az ásványoknak van maximális mérete, amire képesek megnőni?
Ez az adott ásványtól és attól függ, hogy milyen folyamatok hozzák létre. Van olyan, ami csupán pár milliméter, de előfordul olyan is, ami több méteresre is meg tud nőni – ilyen például a berill is.
Mi határozza meg ásványok alakját és színét?
A belső szerkezetük. Ez szabja meg elsősorban, de természetesen ez lehet több variációs is. Azonban egy-egy ásvány többféle formában és színben is előfordulhat. Az, hogy milyen lesz a végső formája és színe, azt a nyomás, a hőmérsékleten, az oxigén mennyisége és ph érték fogja meghatározni.
Önnek van kedvenc ásványa?
Van. Az a neve, hogy csaroit. Ennek az a különlegessége, hogy csak egyetlenegy helyen lelhető fel a Földön, Szibériában, a Csaró folyó völgyében. Ezt nem olyan régen, néhány évtizede fedezték fel. Mivel elég puha ásvány, ezért különböző dísztárgyakban szokták felhasználni.
A Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete „MédiaTudós – tudomány és média a digitális kompetenciák szolgálatában” címmel, NTP-INNOV-22-0066 kódszámon 2022.07.01. és 2023.06.30. között tehetséggondozó programot valósít meg a Nemzeti Tehetség Program, Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint az Emberi Erőforráskezelő 5.580.000 Ft-os támogatásával.