Sikeresen zajlik az eddig az első Rádiós-podcaster programunk, ahol több mint 20 fiatal vehet részt minden héten egyszer egy előadáson, ahol a résztvevők nem csak elméleti, hanem gyakorlati oktatást is kapnak.
Ebben a folyamatosan frissülő cikkben olvashattok a legújabb órákról. De lássuk, mi is történt eddig:
Február 7. kedd, Herczeg Zsolt
Téma: Hír
Herczeg Zsolt újságíró, író, médiaoktató és kommunikációs szakember nyitotta a DUE Médiahálózat által tartott képzési sorozatot, ahol középiskolás diákok tanulhatták meg a hír írásának minden mozzanatát. Kövessétek figyelemmel honlapunkon a kurzusról szóló hétről hétre frissülő tartalmainkat!
Február 14. kedd, Herczeg Zsolt
Téma: Tudósítás
Előző héten a hír írásának folyamatát tanulhatták meg a képzésben résztvevő diákok Herczeg Zsolt média szakembertől. Ezúttal pedig a tudósításról hallottak tőle előadást, amelyben az InfoRádióban szerzett tapasztalatait osztotta meg a hallgatókkal.
Február 21. kedd, Herczeg Zsolt
Téma: Interjú
A Herczeg Zsolt újságírásról szóló előadássorozatán az interjú készítésének elméleti és gyakorlati kérdéseivel foglalkoztak a csoportban résztvevő diákok.
A következő, március 2-án tartandó foglalkozást Hegyi Vivien, a DUE Rádió műsorvezetője folytatta a Podcast mint műfaj, valamint a podcast műsorvezetés témájában.
Március 2. csütörtök, Hegyi Vivien
Téma: Beszédgyakorlatok, podcast mint műfaj és podcast műsorvezetés gyakorlás
A rádiós témakört Hegyi Vivien, a DUE Rádió műsorvezetője nyitotta, ahol bevezette a résztvevőket a podcast és a rádiós műsorvezetés világába. A foglalkozáson nem csak elméleti, de gyakorlati szinten is bővíthették tudásukat, többek között beszédgyakorlatok segítségével.
Március 9. csütörtök, Hegyi Vivien
Téma: Interjúkészítés podcast formátumhoz + gyakorlás feladatokon keresztül
A podcast készítéséről szóló előadássorozat az interjúkészítés gyakorlati feladatokon keresztül történő elsajátításával folytatódott.
Március 16. csütörtök, Hegyi Vivien
Téma: Podcast műsor összeállítása
A műfajban tartott utolsó előadást Hegyi Vivien, rádiósműsorvezető a podcast műsor szerkesztésével, összeállításával zárta.
Március 23. csütörtök, Kuti Sándor
Téma: eszközök: mikrofon, fejhallgató, rögzítők, hangkártyák
akusztika: a szoba, a felvételi környezet, többen a mikrofon előtt
Az előadássorozat technikai részét Kuti Sándor hangmérnök tartotta, ahol a műsorkészítéshez használt eszközökkel és azok használatával ismertette meg a kurzusban résztvevőket, mint például mikrofon, fejhallgató, rögzítők. Ezenkívül a hang világába kalauzolta el hallgatóságát, és azt is bemutatta hogyan kell beszélni felvételi környezetben, vagy többen a mikrofon előtt.
Március 30. csütörtök, Kuti Sándor
Téma: a digitális világ: formátumok, kódolás, rögzítés, feldolgozás, utómunka
A március végén a digitális világba kalauzolta el az érdeklődő diákokat, akik a formátumokról, kódolásról, rögzítésről, feldolgozás és utómunka folyamatairól beszélt.
Április 6. csütörtök, Kuti Sándor
Téma: kivezérlés, hangosság, zene és szöveg aránya, hangtisztaság, pluginek és effektek használata.
Több zene vagy több szöveg a jobb? Milyen a tiszta hang? Hogyan használjunk effekteket? Ezekre a technikai kérdésekre kaphattak választ a diákok.
Április 18. kedd, Toldi Szabolcs
Téma: Hogyan készül egy rádióműsor?
A kurzus végén Toldi Szabolcs, a Kossuth rádió munkatársa segítségével egy magazinműsor készült, amire az ezt követő 3 óra tematikája épül, olyan témákban mint például sport, kultúra, közélet, oktatás és divat.
A képzésen a résztvevők nem csupán elméleti szinten, hanem gyakorlati feladatokon keresztül is megtanulhatták a szakma csínját-bínját. Csoportszintű ötlelés, konkrét témaválasztás a műsor felépítésének megtervezése várta a diákokat.
Április 25. kedd, Toldi Szabolcs
Téma: egyéni elképzelések csoportos átbeszélése
A témakörben tartott következő előadáson feladatok kiosztása, riportalanyok kitalálása, interjúk megtervezése és megszervezése (kontaktkeresés) volt a diákok feladata.
A munkálatok nem csupán az órákra korlátozódtak, a résztvevők házifeladatok formájában gyakorolták az elméletben megszerzett tudásukat, ilyen volt az interjúkészítés, a vágás, a riportkészítés esetében összeállítás megtervezése. A megírt narráció a gyakorlatvezetővel történő átnézése, és a szerkesztő a műsorvezetővel egy előzetes forgatókönyv elkészítése előzte meg a magazinműsor elkészítését.
Május 2. kedd, Toldi Szabolcs
Téma: Az elkészült interjúk, riportok meghallgatása a konfjavaslatokkal együtt
A műsorvezetői szöveg felolvasásával, műsorösszerakással, forgatókönyv és műsorvezetői szöveg véglegesítésével zárult Toldi Szabolcs előadássorozata, ami egy magazinműsorban ölt testet.
Május 4. csütörtök, Bodonyi Dániel
Téma : zenés műsorok
A képzéssorozat utolsó témakörében Bodonyi Dániel, a DUE Rádió és a Vörösmarty Rádió munkatársa mutatta be a zenés műsorok világát, hiszen ő maga is dj-ként gyakori vendége buliknak, így egy igazán profi szakembertől tanulhattak a résztvevők.
Május 11. csütörtök, Bodonyi Dániel
Téma: reggeli műsorok
A reggeli műsorkészítés, mint műfaj is bemutatásra került a képzés során, így aki ki szerette volna magát próbálni műsorvezetőként vagy szerkesztőként, ezt is megtehette.
Május 18. csütörtök, Bodonyi Dániel
Téma : zenék a rádióműsorokban
Zene a rádióműsorokban… hogyan kell egy igazán bulis lejátszási listát összeállítani egy rádióműsorban, hogyan kell felkonferálni? A képzés utolsó elméleti óráján erre kaptak választ a diákok.
Május 25-26.
Téma: elméleti tudás a gyakorlatban (Sajtófeszt)
A képzés zárásaként a gyakorlatban is kipróbálhatták magukat a részvevő diákok a DUE Sajtófesztiválján, amire a feladatokat a diákok közösen állították össze szakmai vezetőkkel. Olyan sztárvendégekkel beszélgethettek, mint például Ember Mák és Náray Erika színészek, Rábai Balázs az RTL Híradó műsorvezetője, Hajdú B. István sportriporter, és az országoson futó Nagy Diákteszt nyerteseivel is beszélgethettek, amiből produktum készült.
A Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete „MédiaTudós – tudomány és média a digitális kompetenciák szolgálatában” címmel, NTP-INNOV-22-0066 kódszámon 2022.07.01. és 2023.06.30. között tehetséggondozó programot valósít meg a Nemzeti Tehetség Program, Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint az Emberi Erőforráskezelő 5.580.000 Ft-os támogatásával.