A téli depresszió, azaz „winter blues” éppenséggel gyakori az embereknél, ami nem is fura, hiszen a rövid nappalok, a folyamatos hideg, az esetleges influenza, a sok otthon töltött este a takaró alatt, az ezekből fakadó lehangoltság érzése mindezt előidézi. Tény, hogy nem ilyenkor vagyunk a legvidámabbak. Nyilván decemberben még nem igazán érezzük, hiszen ott vannak az ünnepek, a családdal és barátokkal töltött esték, amik segítenek átvészelni az első téli hónapot.
Januárban van az úgynevezett „Blue Monday”, ami állítólag a legdepressziósabb hétfői nap, mivel akkor realizáljuk igazán, hogy az ünnepeknek vége van, de mi még itt ragadunk két hónapon át ebben a ronda, lucskos télben. Nincs kedvünk felkelni, legszívesebben otthon maradnánk egész nap, és semmihez nincs kiváltképp akaraterőnk, csak úszunk az árral. Ez a többségre igaz, természetesen vannak kivételek is. A tavasz azonban még várat magára, és addig valahogy véget kellene vetni a rosszkedvnek, hiszen nem telhet el három hónap csupa lehangoltságban, nem igaz?
Több tipp is akad a téli depresszió megelőzésére, avagy kezelésére, de mindenkinek egyéni, hogy mi használ a legjobban. A mozgást elsődlegesnek tartom, bár nem szívesen futunk a jégen hóesésben, a kondibérlet pedig drága, de egy nagyobb séta legalább egyszer egy nap, pár erősítő feladat otthon, egy kiruccanás a barátokkal este mind-mind valamelyest fitten tartanak, és elvonják a figyelmünket. Emellett persze, ha valaki megteheti, elmehet egy vagy akár két hétre melegebb helyre feltöltődni, de ezt valóban kevesek tudják megengedni maguknak.
A második helyen a táplálkozás áll, véleményem szerint ilyenkor is ugyanúgy sok gyümölcsöt, zöldséget kell enni, változatos étrendet kell folytatni, és a szénsavas üdítok helyett preferáljuk inkább a 100%-os gyümölcsleveket, a mézes teát. Sokkal jobban hajlamosak vagyunk ilyenkor gyorskaját rendelni, és nem boltba mászkálni, pedig ilyenkor az is jó, ha napi feladatokkal látjuk el magunkat, nem unatkozunk, kihívásokat keresünk, fenntartjuk az aktivitási szintünket.
Harmadik szempontként említeném a környezetünket, és itt nem csak az emberekre gondolok, hanem a lakóhelyünkre, szobánkra, amit ilyenkor akár még színesebbé varázsolhatunk a jó hangulat megteremtése érdekében, változtatunk a dekoráción, kedvünkre rendezzük át, hogy oda mindig jó legyen belépni, bármennyire is szidtuk az életet odakint. Emellett a legjobb, amit tehetünk, hogy nem vagyunk sokat egyedül, próbálunk minél több kisebb nagyobb rendezvényen részt venni, jól érezni magunkat a barátaink, családunk, ismerőseink körében. Bár ilyenkor jobban hatalmába kerít minket az álmosság, ilyenkor is próbáljunk minél korábban kelni, még ha amúgy nem is kellene, hogy ne nyomja le a hangulatunkat a sok alvás, illetve kellemesen elfáradjunk estére, hogy időben le tudjunk feküdni. Persze egyéni, kinek mi használ a rosszkedv ellen a leginkább, de a leírtakról, azt hiszem, el lehet mondani, hogy általánosságban működnek mindenkinél. Ne hagyjuk hát, hogy a téli depresszió beszippantson, és márciusig vagy akár áprilisig ne eresszen a karmai közül, az élet ilyenkor is zajlik, és ki szeretné, hogy elmenjen mellette? Tél ide vagy oda, a meleg ruhán kívül vegyetek fel egy nagy mosolyt, és intsetek búcsút a melankóliának!
(Tímár Adelina, UNIVerZOOM, NYME SEK, Szombathely)