A társadalom fejlődése miatt a fiatalságnak egyre több elvárásnak kell megfelelnie. Ennek következményeként a szorongással és a depresszióval küzdők száma egyre csak nő. A rengeteg különórával, az otthoni konfliktusokkal, edzésekkel és tanulással elveszik a gyerekek idejét és ezzel a fiatalkorukat is. A fiatalok a közösségi oldalakon látják egy „tökéletes” ember „tökéletes” hétköznapjait, és ők is ilyenné akarnak válni. Tökéletes alakot szeretnének a tökéletes ruhákkal, tökéletes jegyekkel és tökéletes anyagi háttérrel. A probléma ezzel csak az, hogy ez lehetetlen.
A 21. századi gyerekek között a megfelelési kényszer nagyon gyakori. Ez egy olyan viselkedésminta, amelyet a fiatalok egészen korán sajátítanak el. Sokszor aszerint alakítják a viselkedésüket, hogy a tanáraiknak vagy éppen a szüleiknek mi lenne a kedvezőbb. Egy idő után már könnyen alkalmazkodnak másokhoz, és természetesen sikerélményt nyújt számukra, ha megfelelnek mások elvárásainak. Lehetséges, hogy egy ideig semmi problémájuk nem volt ezzel, míg egyszer csak rá nem jönnek, hogy időközben elveszítették önmagukat. Ennek hatására hosszútávon konfliktuskerülővé válhatnak.
Ez lehet az oka annak, hogy a pánikbetegség tüneteinek valamelyikét, mint például a fulladásérzetet, magas pulzusszámot, émelygést, mellkasi fájdalmat, hidegrázást vagy verejtékezést Magyarországon közel 350.000 ember már átélte. Ez egy olyan szorongásos betegség, amely során a beteg rendszeresen hirtelen bekövetkező félelmet, pánikot él át. A pánikbetegségnek nincsenek előjelei, így az első
pánikroham teljesen váratlanul éri az illetőt. Ez főként egy trauma vagy túl nagy teher hatására jelenik meg. A rohamok gyakorisága a betegség súlyosságától függ. Vannak, akiknél csak kéthavonta egyszer, míg másoknál hetente többször is lehetnek rohamok. A pánikbetegségnek és az ezzel járó stressznek hosszútávon nagyon sok káros hatása lehet az illetőre nézve, például a fóbiák kialakulása, alkoholfüggőség vagy depresszió.
A stressz legfőbb kiváltó oka az, hogy amint a gyerekek bekerülnek az iskolába egy monoton világba csöppennek. Minden reggel hatkor vagy hétkor kelnek, hogy nyolcra az iskolába legyenek, ott ülnek 6-7 órát a padban, majd hazamennek és tovább tanulnak a következő napi számonkérésekre, dolgozatokra, vagy épp még különórákra, edzésekre is. Végül este 11-kor hullafáradtan bedőlnek az ágyba, hogy holnap átéljék pontosan ugyanezt. Szívszorító végignézni, ahogy egy energikus és vidám kisgyerekből kiölik az életet. Ezenfelül vannak gyerekek, akiket még a társaik sem fogadnak el az iskolában, nekik még a mindennapi gúnyolódással is szembe kell nézniük.
Manapság sokan úgy vannak vele, hogy bevesznek hatféle vitamint, és azzal minden gondjuk megoldódik, csakhogy a lelki problémákat semmilyen pirula nem fogja orvosolni. Ezért neked kell tenned a saját mentális egészsédért. A mai világban senkinek nem stresszmentes az élete, még akkor sem, ha a képernyőn keresztül úgy tűnik. Mindenkinek vannak problémái és gondjai. A kérdés már csak az, hogy ezeket a problémákat milyen módon próbálod megoldani.
(Blahó Maya, Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Az év diákújságírója, 3. helyezett)