Állampapír, a legbiztosabb megtakarítás

Megtakarításon gondolkozol, de nem tudod, hogy hogyan fogj hozzá? Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatójával, Kurali Zoltánnal beszélgettünk a legjobb opciókról, végigkövetve az állampapír-vásárlás egész folyamatát.

Milyen megtakarítási formák léteznek?

A legtipikusabb az, amikor valaki a bankjában betétet helyez el, és ezért kamatot kap. Szerintem a készpénz a zsebben nem egy jó ötlet, ezért nem is akarok erről beszélni. A legkockázatmentesebb befektetés minden egyes országban az adott állam kibocsátása, például egy államkötvény. Aki kockázatvállalóbb, annak lehet részvényeket, befektetési alapokat venni. Ezek követhetnek részvényeket, kötvényeket, vagy akár az arany vagy az olaj árfolyamát. Ha valaki nagyon vállalkozó szellemű, akkor adott esetben kriptoba is fektethet.

Mi is pontosan az állampapír?

Az állam pénzt kér kölcsön a működése finanszírozására és kötelezettséget vállal arra, hogy ezt a pénzt visszaadja a jövőben, egy meghatározott időpontban, és erre még kamatot is fizet. Erre általában azért van szüksége, mert az állam bevétele kevesebb, mint a kiadása.

Miért vásárol valaki állampapírt? Hol és hogy lehet ezt megtenni, ha ezt a befektetési formát választjuk?

A Magyar Államkincstár WebKincstár & MobilKincstár applikációján keresztül nagyon gyorsan lehet értékpapírszámlát nyitni, ha valakinek van Ügyfélkapu hozzáférése. A magyar lakossági állampapírok minimum befektethető összege 1 forint, azért tettük ilyen alacsonyra a minimumot, hogy látszódjon: ez bárkinek elérhető, a lehető legkisebb összegtől is jó lehetőség mindenki számára. Teljesen ingyenes az egész folyamat.

Az állampapírnak három típusa van: fix kamatozású, ami egy bizonyos időszakra fizet egy előre meghatározott kamatot. Emellett van a változó kamatozású, ez a Diszkont Kincstárjegyekhez köthető hozamot adja minden 3 hónapban újrakalkulálva, illetve van az inflációkövető, ami során az előző év átlagos inflációját fizetjük, és fölötte egy prémiumot – ez alapvetően hosszabb távú befektetés.

Milyen előnyei vannak az állampapírnak más befektetési eszközökkel szemben?

Könnyen és gyorsan lehet beszállni a legkisebb összeggel is. Alternatívája, hogy valaki a zsebében tartja a pénzt, ez nem fizet kamatot, a másik opció a bank, de mi azt látjuk, hogy a lakossági állampapírok magasabb kamatot fizetnek. Mi nem teszünk különbséget a kis- és a nagybetét között. Nagyon biztonságos, minden típusú befektetési megfontolásra van egy termék, illetve a papírokat a futamidő lejárta előtt is el lehet adni, ha szükségünk lenne a befektetett összegre.

Mi történik a megvásárolt állampapírral, elmesélné az egész folyamatot egy laikus számára?

Tegyük fel, hogy önnek nincs értékpapír számlája, de szeretne nyitni. Felkeresi a WebKincstár & MobilKincstár felületet, Ügyfélkapu segítségével meg tudja nyitni az állampapír vásárlásra lehetőséget teremtő számlát. Ez pillanatokon belül megnyílik, hozzáférhet az applikáción keresztül, erre egy bankszámláról vagy egy kincstári fiókban készpénzes befizetéssel tud pénzt tenni. Ezután meg tudja vásárolni azt az értékpapírt, amit szeretne. A pénz onnantól kezdve ebben az állampapírban kamatozik. Ez az ön tulajdona, bármikor rendelkezhet vele. Nyilván nekünk az a célunk, hogy tartós megtakarítások legyenek ezeken a számlákon, de ettől még ez egy nagyon rugalmas lehetőség.

Mit csinál pontosan az Államadósság Kezelő Központ, aminek ön a vezérigazgatója?

Mivel az államnak jelenleg több a kiadása, mint a bevétele, ezt a különbözetet át kell hidalni, ami hitel felvételével lehetséges. A bevételt jelentő adók alacsonyabbak, mint a kiadások, de ahogy nő egy gazdaság, előfordul, hogy ez megfordul, ebben az esetben pedig az államadósság kezelőnek már nincs feladata. De jelenleg nekünk azt kell eldönteni, hogy ezt a hiányt hogyan finanszírozzuk. Amikor egy adósság kibocsátásra kerül, annak van egy kamatterhe, ami megint csak egy kiadás az államnak, és van egy lejárata, amikor vissza kell fizetni a kölcsönt. Általában ezt egy új adósság kibocsátásából biztosítjuk. Azon dolgozunk, hogy ezt az adósságállományt egy olyan szerkezetbe rakjuk, ami biztosítja, hogy soha ne kerüljön az állam olyan helyzetbe, hogy nehézségei támadnak a visszafizetést illetően. Egy olyan adósságszerkezetet, befektetői, hitelezői kört kell kialakítanunk, ami biztosítja, hogy ez fenntarthatóan, hosszú futamidővel működjön. Mintha az államnak lenne egy minibankja, ami gyűjti a forrásokat arra, hogy a működését finanszírozza.


Stakeholder = Minden olyan személy vagy csoport, mely érdekviszonyban áll a vizsgált személlyel vagy csoporttal. Értékgazda.
Diszkont Kincstárjegyek = A Diszkont Kincstárjegy 3, 6 és 12 hónapos futamidejű, nem kamatozó értékpapír, mely névérték alatt, diszkont áron kerül kibocsátásra 10 000 Ft-os alapcímletben. A névérték kifizetése lejáratkor, egy összegben esedékes.


(Tótfalusi Fanni, Velek Domonkos)