Minden magyar költőnek megvan a maga kalandos titka, és ez Arany Jánosnál sincs másképp. Kevesen firtatják, pedig a fiatal alkotó drámai kikacsintást tett. Arany vándorszínészi múltjáról keveset lehetett tudni, így remek bemutatásul szolgál Rohonyi Gábor és Hegedűs Georgina új filmje, a Bolond Istók! A film a költő azonos című verses regényéből született.
Arany Jánost a magyar irodalom legbővebb szókincsű szerzőjeként tartják számon. A romantikus költő a Toldi megírásával robbant be a köztudatba, ám ezt megelőzően természetesen neki is megvolt az útkeresése. 1836-ban, 19 évesen elhagyta a Debreceni Református Kollégiumot és vándorszínésznek állt. Aranyban tengett a bizonyítási vágy.
A színészet egy hirtelen impulzussal jelent meg az életében. Arany János székek pakolásával kezdte, majd fokozatosan kúszott felfelé a ranglétrán, egészen a színpadig – ezt a korszakot mutatja be a film. Miközben Arany küzd a színházi helytállással, heves szerelem gyúl szívében. Színházi szerelme, az eredeti műben nem szereplő Sári feszült helyzetekbe keveri a költőt. A mély érzelmek mellett a színházi karrierje is ingataggá válik. Bolond Istók, vagyis Arany János vándorszínészi történetének hamar vége is szakad, hiszen társulata csupán pár hónapig működött: 1836 április 1-jén, azaz bolondok napján felbomlik.
A film roadmovie műfajban mutatja be Arany János felnövéstörténetét, benne karrieri és szerelmi feszültségekkel. A fiatal Arany Jánost Liber Ágoston játssza, akit korábban leginkább színpadon láthatott a nagyközönség. Sári szerepének megformálója Gellért Dorottya, akit a Friss Hús Rövidfilmfesztiválon díjaztak a Kutyák nem esznek füvet c. filmben való alakításáért. A Bolond Istók! meleg, barnás tónusú képi világgal büszkélkedik. Némileg olyan, mintha a 19 századból fennmaradt fotók megsárgultsága köszönne vissza, annál is inkább, mivel a kor fényképészetére jellemző a szépiaeffekt (barnásvörösesség, amit a szépia festékanyag eredményezett). A történet képi megjelenésében egy korhű, romantikus, kosztümös köntöst kap, így a néző közelebb érezheti magát a fiatal költőhöz.
(Gyarmati Eszter)