Egy au pair élete

Az elmúlt egy évemet au pairként töltöttem az USA-ban és Svájcban. Szeretnélek megismertetni benneteket az au pairek világával, és tanácsokat adni, hogyan tudtok biztonságosan felkészülni egy ilyen kihívásra.

Mi az az au pair?

Egy au-pair egy 18-29 éves fiatal, aki egy adott időre egy másik országba költözik egy családhoz, ahol megismerkedhet az ország nyelvével és kultúrájával. Lehet ez csak pár hónap, de akár évek is. A fiatal besegít a család mindennapjaiba, de leginkább a gyermekek ellátásába, amikor a szülők a munkájuk miatt ezt nem tehetik meg.

Mi egy au pair feladata?

Ez általában a család szükségletétől függ. Alapesetben a gyerekek mindennapjaiban segítesz. Ha nagyobbak, megreggelizteted őket, csomagolsz nekik ebédet, elviszed őket iskolába, délután értük mész és foglalkozol velük, míg a szülők haza nem érnek. Ha kisebb gyerekről van szó, akkor akár egész nap vele kell maradnod.

Van olyan szülő, akinek több segítségre is szüksége van a háztartásban, nemcsak a gyerekek körül. Lehet itt szó mosásról, takarításról, főzésről, igazából bármiről, ami könnyebbé teszi számukra a hétköznapokat.

Milyen az ellátás?

A család el kell hogy lásson minden létfontosságú dologgal, szállással, étellel, itallal. Emellett hetente vagy havonta zsebpénzt (fizetést) kapsz a segítségért. A plusz költségeket, mint a ruhavásárlást vagy az önálló szórakozásaidat saját zsebből kell megoldanod. A szabadnapjaidat, illetve a zsebpénzed előzőleg, a szerződés megkötésénél tisztázzátok le.

Miért jó lehetőség ez?

Először is megismerkedhetsz új emberekkel. Igaz, hogy munkakapcsolatban vagy a szülőkkel, de ez nem gátol meg abban, hogy része legyél a családnak. Amellett, hogy együtt éled meg a hétköznapokat velük, csatlakozhatsz hozzájuk utazásaikon, hétvégi kirándulásaikon. Arról sem feledkezhetünk el, hogy egy idegen országban vagy, aminek a felfedezése csak rád vár. Szabadnapjaidon felderítheted a várost, amelyben laksz, meglátogathatod a nevezetességeket és megismerheted a kultúrát.

Azzal, hogy más országban vagy, kézen fogva jár az új nyelv tanulásának lehetősége. Jobb, ha már van egy alaptudásod a nyelvből, mielőtt beleugrasz a mélyvízbe, és rengeteget tudsz fejlődni már pár hét leforgása alatt is. Az au pair-szerződések többsége elvárja a munkaadótól, hogy lehetőséget adjon a fiatalnak a nyelv tanulására egy közeli nyelviskolában. Ha pedig már iskolába is jársz, sokkal könnyebb új barátságokat teremteni veled egykorúakkal.

Hol tudsz jelentkezni?

Rengeteg különböző oldal van, melyen összehoznak fiatalokat családokkal. Ezt leginkább egy lehet elképzelni, mint egy társkereső oldalt. Kell egy profilt csinálni, hogy bemutatkozhass a családoknak, illetve válogathatsz a számodra fontos kritériumoknak megfelelő családok között. Miután felvetted a kapcsolatot a kiszemelt emberekkel, általában egy videóhívás formájában jobban megismerkedtek egymással.

Emellett olyan cégek is vannak, amelyek helyetted keresnek neked megfelelő embereket és összepárosítanak velük. Igaz, hogy ezek a szolgáltatások fizetősek, de sokkal biztosabb lábon állva indulhatsz el a nagyvilágba, hiszen a cég támogat.

Az au pair élete sosem unalmas. Nem mindig találod meg a közös hangot az emberekkel, van, amikor más utat kell választanod, mint amit megterveztél magadnak. Sok mindent megtudsz a világról, az emberekről és leginkább saját magadról. Megismered a határaidat, és új tulajdonságokat fedezel fel önmagadban. Nem utolsó sorban pedig életre szóló emlékeket, barátságokat nyersz vele!

Engem az au pairként töltött időszak megtanított arra, hogy mennyire fontos az, hogy milyen szemszögből nézzük a világot. Mások nevezhetik az elmúlt egy évemet hiábavalónak, de én miért tenném, ha egyszer hívhatom kalandnak is!

(Heincz Emma Krisztina, Ein-Stein, Tolnai Lajos Gimnázium, Hőgyész)