A kereskedelmi televíziózás, majd a zenei csatornák elterjedésével létrejött a film- és zeneipar egy mára sokszor elhanyagolt, többféle művészetet kombináló műfaja: a videoklip. Hazánkban leginkább a rendszerváltás után beszélhetünk videoklipekről, amikor itthon is futótűzként terjedtek el a videodiszkók, előtörtek a zenei csatornák, majd a YouTube – nézzük, mit lehet kihozni a videó és a zene barátságából!
Michael Jackson: Thriller
Nehéz feladat úgy beszélni videoklipekről, hogy elmennénk Michael Jackson munkássága mellett: a „popkirály” nevet különleges énekhangja alapozta meg, de a gólt az őt körülvevő imázs rúgta a kapuba. Nem tudnék az összes MJ-klipből egyet legjobbként kiemelni, ugyanakkor van egy, amellyel kisiskolás koromban találkoztam először, és azóta az emlékezetembe vésődött – ez természetesen a Thriller, ami a nyolcvanas évek óta töretlenül sokak első benyomása a horrorfilmek világáról. Két verziót is fellelhetünk az interneten: az eredeti, 13 perces kisfilmet, amit maga Jackson és John Landis komponáltak meg, illetve létezik egy rövidített, háromperces változat is, hiszen nem vetíthették le a rövidfilmet minden alkalommal, amikor az egyébként is kirobbanó népszerűségnek örvendő Thrillert adták az MTV-n.
Stromae: Papaoutai
Evezzünk európai vizekre: amikor külföldi zenéről van szó, legtöbbünknek amerikai vagy brit slágerek jutnak eszünkbe. Azt gondolom, hogy aki élt és mozgott 2013-ban, hallotta Stromae Papaoutai című számát. Mivel annak idején a Spotify még csak egy éve terjeszkedett Magyarországra, a legtöbben a YouTube klippel is találkoztak, ezzel némi betekintést nyerve a francia szöveg mögé: a dalban a gyermekük életéből kimaradó apák kérdései vannak feszegetve – erre utal a cím is: Apa, hol vagy? – Papa où t’es? – és a klipben is ez a téma jelenik meg. Hozza ugyanazt a kontrasztot, amit maga a zene: vidám dal egy kemény témáról, élénk, színes klip egy sötét világképről. A gyermekek szüleik mini változatai – ám a főszereplő kisfiú apja egy manöken a képzeletében. Maga Stromae játssza ezt a manökent, meghökkentő hitelességgel – legalább ezért a performanszért megéri lecsekkolni a Papaoutai-t.
Wellhello: apuveddmeg
Maradjunk Európában, és maradjunk egy olyan dalnál, amit egy bizonyos időben minden élő és mozgó magyar ember hallott: ritkán látni itthoni animált klipeket, ezért különösen meglepő, hogy az apuveddmeg – bár nem bír különösebben mély jelentéssel – klip formájában milyen érdekes élményt nyújt. A 8 bites, korai konzolos videójátékok látványvilágába repülünk vissza – a sok pénzzel felvágást feldolgozó klip között üde színfolt a témára jellemző autók, karórák és flukszok villogtatását néhány pixelben látni.
Fall Out Boy – Save Rock and Roll
Rengeteg zenei klip készült a popzene forradalma óta, és ilyen nagy tartalomtengerben nehéz formabontót mutatni. Hoztam valamit, ami kiváló példája annak, hogy nem csak vezető kislemez mellé érdemes klipet forgatni: a Fall Out Boy 2013-as, Save Rock and Roll című albuma nem csak a zenekar visszatéréséért ünnepelhető, hanem azért is, mert a lemez minden egyes dalához tartozik klip is – az albumon elhangzó sorrendben, egymás után megnézve a tizenegy klipet pedig egy „félestés” thriller tárul szemeink elé. Mindennek a zsenialitása abban rejlik, hogy a klipek dalonként és musicalként megnézve is értékelhetőek. Külön érdekes az is, hogy Courtney Love és Elton John is megjelennek a videókban – nemcsak hangjaikkal a dalokon. Szívvel ajánlom minden erősebb gyomrúnak, aki szívesen hallgat pop-punkot.
letiltott_fatsinay
Ritkán látni 2025-ben 3:2-es képarányú klipet – a régi digitális kamerának ható felvételek pedig ebben az arányban ütnek igazán. Emiatt a retro feeling miatt is ironikus, hogy ez a „valami új” a listán. A látszólag jelentéktelen cím többet takar, mint amennyi elsőre látszik: „A fatsinay egy búcsúzás az ’alteregómtól’, Fatsinay Dezsőtől, akit még egyetemistaként találtam ki egy történet főhőseként. Később, amikor az átmulatott éjszakák alatt valami hülyeséget csináltam, mindig viccelődtem: hát az nem én voltam, hanem a Fatsinay. Meguntam a kifogásait és a magyarázkodásait” – mondja Mihályi Dávid dalszerző.
Pamkutya: Despacito
Az eredeti szám sikerét senkinek nem kell bemutatni, de azt hiszem, a paródiáét sem. Ellentmondva a 2017-ben tett, „soha többet” és „ha még egyszer meghallom…” kezdetű ígérteknek, hét év elteltével leporoltam annyiunk tömeges hallójárat-traumáját, és meghallgattam a Despacito hazai verzióját. (Az eredeti még várat magára.) A Pamkutya klipekre jellemzően alacsony büdzséjű, de annál igényesebb produkcióról beszélünk. Filmbarátoknak slusszpoén, hogy a paródiákhoz mindig készültek „Hogyan készült” videók is, így a gyártásba is betekinthetünk, nem csak a kész munkát láthatjuk.
(Hacsek Anikó)