Pénzügyi tudatosság a zsebpénz beosztásán túl

Már tizenegyedik alkalommal kerül megrendezésre a lakosság pénzügyi ismereteinek fejlesztésére létrehozott PÉNZ7! A több mint 1400 iskolában működő programon a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyi szabályozásért felelős helyettes államtitkára, Dr. Vékony Anett idén oktatóként is részt vett – vele beszélgettünk a rendezvénysorozatról.

Mit takar a PÉNZ7 rendezvénysorozat?

A PÉNZ7, a Global Money Week magyarországi kistestvére, ahol a lakosság pénzügyi ismereteinek fejlesztése érdekében minden évben átfogó program szervezése zajlik. A program a pénzügyi tudatosságra, a pénzügyi és vállalkozási alapismeretek fontosságára kívánja felhívni a figyelmet, de a kiberbűnözés nagy volumene miatt immár a kibervédelem is bekerült a kiemelt témák közé. A PÉNZ7-et minden évben március első hetében rendezzük meg.

A témahét projektgazdája a Belügyminisztérium, amely a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a Magyar Bankszövetséggel, a Pénziránytű Alapítvánnyal és a Junior Achievement Magyarországgal, mint szakmai partnerekkel dolgozik együtt a PÉNZ7, pénzügyi és vállalkozási témahét sikeréért. A partnerekkel együtt büszkék vagyunk arra, hogy a programsorozat sikere 11 éve töretlen. Ez idő alatt a regisztrált iskolák száma megduplázódott, idén már több, mint 1400 iskola regisztrált az ország minden tájáról.

Az intézmények számára van lehetőség önkéntesek igénylésére is, akik bármely témakörben segítenek a tanároknak a tanórák lebonyolításában. A pénzügyi, kiberbiztonsági és vállalkozói témában több mint 700 önkéntes szakértő tartott tanórát, akik a témák gyakorlatias megismertetésére törekedtek. A PÉNZ7 tanóráin a partnerintézmények vezetői is aktívan részt vesznek, ez azt jelenti, hogy egyes iskolákban találkozhattak akár minisztériumi vagy banki vezető beosztású szakemberekkel is a diákok. Én is voltam idén három vidéki iskolában, Gesztelyen, Újfehértón és Hajdúsámsonon tanórákat tartani, óriási élmény volt számomra.

Mit érdemes tudni a Global Money Week-ről?

2012-ben indult, célja, hogy már fiatal kortól segítse a pénzügyek iránt érdeklődő diákokat ismereteik bővítésében, és felhívja a figyelmüket a mindennapi pénzügyi tudatosságra. Már 150 országban népszerűsítik a pénzügyi alapismeretek fontosságát világszerte minden év márciusában. A magyarországi témahét kiemelt helyen szerepel, az európai régióból benne van az öt legsikeresebb projektben.

Milyen témákban tartanak tanórákat?

Minden évben más pénzügyi téma kerül a fókuszába. Az idei évben például arról hallgathattak előadást a diákok, hogy a befektetéseink megfelelő kezelésével hogyan tudunk minél nagyobb profitra szert tenni. A Pénziránytű alapítvány által gondosan korosztályokra bontva kidolgozott tananyagok között szerepelt már többek között a családi költségvetés, hitelek, megtakarítások vagy a korszerű pénzkezelés. Első kézből hallhatják a tapasztalatokat a diákok, a vállalkozás alapításától kezdve a működés során felmerülő nehézségeken át a vállalkozói lét szépségéiig. Egy ideje megkerülhetetlen téma a kibervédelem, így nagy érdeklődés övezi a kiberbiztonsági tananyagokat is.

Kísérő eseményeket is szerveztek. Mit lehet ezekről tudni?

Ezek tanórákon kívüli játékos programokat takarnak. A Digitális Szimat kihívásban tesztelhetjük a digitális biztonsággal kapcsolatos felkészültségünket korosztálytól függetlenül. Pénzügyi témakörben több játék is kezdődött márciusban. A Részvényfutam egy online tőzsdei játék, a PénzFutam egy szabadtéri kalandjáték pénzügyi-matekos feladványokkal és a Nagy Diák Pénzügyes Teszt, amelyben gyakorlatias kérdésekkel tesztelhetjük tudásunkat a pénzügyi, biztosítási és kiberbiztonsági területeken. Vállalkozói témakörben is indult két játék. Az €co, no mi? egy online kvízjáték, ahol a játékosok vállalkozói és gazdasági tájékozottságukat tesztelhetik és elnyerhetik az „üzleti guruk királya” címet. Egy meghatározott témakörben kihirdetett valós társadalmi vagy üzleti probléma megoldása kovácsolja össze a csapatot az Innovation Challenge szimulációs csapatjáték során.

A Nagy Diák Pénzügyes Tesztre lehet még jelentkezni?

A Nagy Diák Pénzügyes Teszt ötödik szériájának online szakasza május 4-én zárul, szóval még bőven van idő bekapcsolódni a játékba. Tavaly pilot jelleggel a 40+-os korosztály számára is kitölthető volt a teszt, a diákok szülei, nagyszülei is tesztelhették jártasságukat, idén ez folytatódik, sőt e korosztályi kategória nyertese külön nyereményt kap. A diákok számára a középdöntő és döntő már személyes jelenléthez kötött, a döntőn egy TV felvétellel egybekötött showműsor keretében derül ki, ki az ország legjobb pénzügyese. Tehát bátran csatlakozzatok a Nagy Diák Pénzügyes Teszthez a www.nagydiaktesztek.hu oldalon!


PÉNZ7

A kísérőeseményként indított játékokról részletes leírást találtok a www.penz7.hu oldalon. Ugyanitt a regisztrált pedagógusok segítségére minta tanórák, webináriumi anyagok és tanári útmutatók is elérhetők.


 

(Tótfalusi Fanni, Velek Domonkos)