A sikeres karrierépítés alapjai: az önéletrajztól az állásinterjúig

A munka világában fontos szerepet kap a tapasztalat megléte, így a cégek a hallgatókat már egyetemi tanulmányaik alatt ösztönzik a munkavállalásra.

Számos gyakornoki állás található a piacon, amelyek igyekeznek alkalmazkodni a még tanulmányokat folytató diákokhoz. De hogyan lehet sikeres egy állásinterjú? Mi kell ahhoz, hogy minket vegyenek fel a kívánt pozícióra? Ezekre a kérdésekre kerestem a választ egy humánerőforrás területén dolgozó gyakornokkal folytatott beszélgetés közben, és ebben szeretnék hasznos tippekkel, tanácsokkal szolgálni azoknak, akik álláskeresés előtt állnak.

Nulladik lépésként a megfelelő önéletrajz készítését ajánlom. Ennek megléte elengedhetetlen, hiszen, ha ezzel nem keltjük fel az adott cég érdeklődését, akkor sajnos már állásinterjúig sem jutunk el. Fontos, hogy önéletrajzunk megfelelő és releváns információkat tartalmazzon. Nem az a lényeg, hogy minden jelentéktelen adatot beleírjunk, csak azért, hogy kitöltsük velük az üres részeket, hanem hogy olyan dolgokat tartalmazzon, amiknek lehetőleg van valami közük az adott céghez, pozícióhoz. Érdemes akár fontossági sorrendben listázni a főbb tapasztalatokat, munkaköröket. Próbáljunk kitűnni ismereteinkkel; középiskolában, vagy egyetemen nyújtott plusz teljesítményünkkel, mutassunk valami extrát, ami miatt érdemes lesz minket behívni egy interjúra! Egy HR-es a toborzás időszakában naponta akár 60-80 önéletrajzot is átnéz, így ha túl sablonos lesz munkánk, azon hamar átsiklik bárkinek a szeme. Egy aktuális fénykép mindenképpen kerüljön rá! Ha elkészültél vele, akkor pedig utolsó lépésként tedd fel magadnak ezt a kérdést:

Mi az a plusz az önéletrajzomban, amiért engem válasszanak ki erre a pozícióra?

Ha behívtak az interjúra, akkor már kaptál a cégtől egy esélyt annak bizonyításra, hogy te vagy a megfelelő jelentkező.


Érkezz időben, lehetőleg 10 perccel az interjú előtt már érdemes ott lenni, ha véletlen mégsem tudsz menni, mindenképpen jelezd ezt a cégnek.

Ne hétköznapi viseletben érkezz, de túlzásokba sem kell esni. A helyhez igazodva próbálj felöltözni.

Fontos a testbeszéded is az interjú közben. Próbálj barátságos gesztusokat közvetíteni, nem kell feszengve végig ülni a széken.

Próbáld minél többször felvenni a szemkontaktust a veled szemben ülőkkel! Ezzel azt közvetíted, hogy megbízható és őszinte vagy.


Képességeiddel és elképzeléseiddel kapcsolatban az őszinteség a legfontosabb. Azzal, hogy végig egyenes maradsz, az interjúztatónak is megkönnyíted a döntést, hiszen egy valós képet tud értékelni, és magadat is megóvod a későbbi kellemetlenségektől.

Az interjú végén felteheted azokat a kérdéseket, amikre nem kaptál még választ. Érdemes egy-két témával készülni erre a részre.

Persze fontos esemény egy állásinterjú, de nem az életed múlik rajta! Próbálj nyugodt és vidám maradni, hiszen a pozitív hangulat könnyen átragad a másik félre is. Ha esetleg nem téged választanak, nem feltétlen benned van a hiba, lehet, hogy egy teljesen más karakterű embert kerestek arra a pozícióra. Továbbá, ha másfél héten belül nem jeleznek vissza, valószínűleg kiestél a körből, nem te lettél a kiválasztott.

(Czina Eszter, GTK Story, ELTE GTK, Budapest)