Ahányszor szóba kerül Jókai Mór, annyi véleményt, emléket hallhatunk alkotásairól, munkásságáról, és azoknak az iskolai tanításáról. Vannak, akiknek a kötelező olvasmányok legkedvesebbjei, míg vannak, akik az érettségire készüléskor forgatták könyveit utoljára. A Jókai 200 projekt, és annak részeként a Nagy Diák Jókai Teszt mindkét csoportot célozza: azt is, aki kedves emlékekkel állt neki a kitöltésnek, és azt is, aki újat tanulni vágyott. Závogyán Magdolnát, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkárát a Nagy Diák Jókai Teszt döntőjén kérdeztük a Jókai 200 projektről, és saját, Jókaihoz fűződő érzelmeiről.
A Nagy Diák Jókai Tesztbe több, mint tízezer fiatal kapcsolódott be. Mit gondol, miért volt ilyen népszerű a játék?
Jókai mindannyiunk közeli ismerőse, hiszen iskolai tananyag, a diákok valószínűleg az otthonuk könyvespolcán is találkozhattak vele. Izgalmas történetei, valódi, szerethető hősei sokakban nyomot hagynak akkor is, ha kötelező olvasmányként olvassák. Kora, a reformkor a magyar identitás és függetlenség megerősödésének kora szintén rengeteg történettel szolgál, amelyeket ismerünk. Azzal, hogy Jókai születésének 200. évfordulóját ilyen változatos programokkal ünnepeljük, az is célunk volt, hogy ezen az iskolában tanult, merev képen túllássanak a diákok és mindannyian fedezzék fel a maguk számára Jókait, akinek a személye – igazi celeb volt a maga korában – és a mondanivalója is sokkal érdekesebb, mint gondolnák.
Miért fontos a legnagyobb íróink jubileumát megünnepelni?
Magyarország Kormánya évről évre kulturális évadok szervezésével hívja fel a figyelmet azokra a magyar személyekre, eseményekre, amelyek az identitásunk alapját képezhetik. Számos világviszonylatban elismert művésszel, tudóssal büszkélkedhetünk, ha őket jobban ismerjük, az önbizalmunk is nagyobb lesz, amikor olyan nemzetekkel nézünk szembe, akik ezt a munkát – saját hőseik építését – rendszeresen és tudatosan végzik. A Jókai 200 azért kiemelkedő, mert a történelmünk részét, egy kort ismerhetünk meg – a márciusi ifjakat, a nyelvezetet, amelyet használtak a reformkorban, és nem utolsó sorban azokat az emberi érzéseket és viszonyokat, amelyeket Jókai – sokszor a valóságból merítve – közvetít a regényein keresztül.
Sok Jókait olvas?
Hogy mi a sok, az relatív – Mikszáthot nagyon szeretem, Móriczot, és persze Jókait is.
Más irodalmi forrásból merít az ember tizen-, huszon-, harminc-, negyvenéves korában. Most, az évad apropóján azonban újra elővettem Jókai műveit, és egészen másként élem meg a tartalmukat, mint tinédzserként.
Van kedvenc alkotása? Melyik az?
Egyik kedvencem Az arany ember. Életem folyamán mindig is nagyon fontosnak tartottam azokat a műveket, amelyek különböző személyiségeket azok mélységében mutatnak be.
Ön szerint Jókai a legnagyobb magyar író, vagy „taníthatatlan őskövület”?
Jókai mindig megújul, elévülhetetlen: fontosak és ma is érvényes üzeneteket hordoznak az írásai. Arra bíztatom a fiatalokat, hogy Jókai humoros kisregényeit is vegyék kézbe, például a Szegény gazdagok címűt, amelyet Fatia Negra címen épp most állított színpadra a Békéscsabai Jókai Színház.
Gyakori a vita a kötelező olvasmányok létével és a köztük szereplő művekkel kapcsolatban. Ön szerint miért fontos, hogy Jókai szerepeljen ezek között?
Alapműveltség és alapvető ismeretek nélkül nehéz eligazodni a világban, ezért szerintem jó, ha vannak olyan művek, amelyeket iskolai tananyagként is feldolgoznak a fiatalok. Jókai a maga teljes korszakáról ad képet, amely pedig történelmi szempontból meghatározó volt a magyar emberek számára.
Mi mindent foglal magában a Jókai 200 program?
Rengeteg programot, és nagy örömünkre nemcsak a fővárosban, hanem vidéken, sőt, az egész Kárpát-medencében. A programot február 18-án, Jókai Mór születésnapján indítottuk el Balatonfüreden, Jókai kedvelt üdülővárosában. Bízunk abban, hogy minden korosztályt elérnek majd a Jókai200 emlékév programjai. A fiatalok musicalekkel, hangoskönyvekkel, pályázatokkal, mobilapplikációval és más digitalizációs eszközökkel találkozhatnak, a második félévben pedig a Jókai életmű-kiállításon kívül egy Jókai regény ihlette sci-fi tematikájú kiállítással is készülünk. Az, hogy az Önök generációját is el tudjuk érni számukra izgalmas programokkal, az évad kiemelkedő feladata.
(Hacsek Anikó)