Nagy generációs különbségek? Inkább nagy lehetőségek!

A családi ebédeknél gyakran szembesülhetünk azzal, hogy a nagyszüleinknek teljesen más a véleményük és mást tartanak fontosnak. A korkülönbségek nem csak arról szólnak, hogy ki hány éves, hanem arról is, hogy kinek mi a nézőpontja a világról. Talán éppen ezért olyan érdekfeszítő a generációk közötti szakadék, amit sokszor nem értünk.

A generációkat általában meghatározott időszakok szerint csoportosítják, hiszen ezek a korcsoportok más-más társadalmi, gazdasági és technológiai környezetben nőttek fel. Ez jelentősen befolyásolja gondolkodásmódjukat és értékrendjüket. Ezek a különbségek az élet különböző területein, például a munkában, tanulásban vagy kommunikáció során is megmutatkoznak, ami gyakran generációs konfliktusokhoz vagy félreértésekhez vezethet.

Azonban ezek az eltérések nem csak vitákhoz vezethetnek, hanem tanuláshoz is. A fiatalok megérthetik a múlt értékeit és hagyományait, míg az idősebbek új nézőpontokat és modern megoldást sajátíthatnak el. Ez a kölcsönös tanulás segíthet megerősíteni a kötelékeket a családokban és az élet más területén is, ezáltal egyfajta hidat épít a nemzedékek közé.

Néha célszerű megállni egy pillanatra és meghallgatni egymást. A kommunikáció egy fontos eleme a közöttünk lévő távolságnak, és nem csak segít megérteni a másik nézőpontját, hanem gazdagítja a tudásunkat is. Ha türelemmel és őszinteséggel beszélgetünk egymással, akkor egy köteléket és kellemesebb, szívélyesebb környezetet tudunk létrehozni, ami arra bíztatja az embereket, hogy merjék megosztani véleményüket.

Érdemes arra is gondolni, hogy mennyi emléket hordozhatnak egyes korosztályok. Egy családi összejövetel akár kincset is érhet, mikor a nagyszüleink régi történeteit hallgatjuk vagy, amikor a fiatalok mesélnek arról, hogy ők hogyan látják a mai világot. Ezek a beszélgetések nemcsak közelebb hoznak minket egymáshoz, hanem segítenek mélyebben megérteni, mi formálta a másik gondolkodását és mi az, ami igazán fontos számára.

A DUE tábor lakóit kérdeztem a generációs különbségekről – a megszólalók nevüket nem vállalták, de szívesen osztották meg gondolataikat.

Mivel töltötted a szabadidődet 10 évesen?

Leginkább sorozatokat néztem, illetve nagyon imádtam kisállatokkal játszani.

Szerinted most vagy régen volt több szórakozóhely? Mi lehet az oka?

Véleményem szerint, most van több szórakozóhely még pedig azért, mert a mai fiatalok jobban igénylik a szórakozást, illetve nagyobb szükségük van a kikapcsolódásra.

Mit gondolsz a közösségi médiáról és a digitális kapcsolattartásról?

Maga a közösségi média hasznos lehet az élet különböző pontjain, de csak akkor, ha ügyesen használjuk. A digitális kapcsolattartás viszont nem mindig jó, hiszen rengeteg átveréssel jár, és nem mindig bízhatunk meg emberekben, akikkel még nem találkoztunk.

Szerinted a technológia közelebb hozza vagy inkább eltávolítja egymástól az embereket?

Manapság mindenki a telefonját nyomkodja, még akkor is mikor egymás mellett ülünk és beszélgetni szeretnék, így szerintem inkább eltávolítja egymástól az embereket

Mit csinálnál másképp gyermeknevelésben, ha szülő lennél?

Ha szülő lennék, akkor én nem adnék a 4-5 éves gyerekem kezébe telefont. Az enyémet használhatná, de nem adnék neki sajátot, mert akkor egész nap azt nyomkodná, és nem érdekelné más a digitális eszközén kívül

Az eltérő vélemények is jól mutatják, mennyire sokféleképpen látjuk a világot — következő interjúalanyunk például egészen más véleményen van a feltett kérdésekről.

Mivel töltötted a szabadidődet 10 évesen?

Mikor 10 éves voltam akkor sokat voltam kint a kertünkben, ahol nagyon szerettem trambulinozni, illetve játszani a testvéremmel.

Szerinted most vagy régen volt több szórakozóhely? Mi lehet az oka?

Én egy kisebb városban élek és ott régen sokkal több szórakozóhely volt, mivel az embereknek nagyobb igénye volt rá 20-30 éve, mint manapság. Viszont a nagyobb városokban valószínűleg növekedett a számuk.

Mit gondolsz a közösségi médiáról és a digitális kapcsolattartásról?

A közösségi médiáról azt gondolom, hogy szuper lehetőség a hangunk hallatására, ha kellőképpen vigyázunk vele, azonban a digitális kapcsolattartással már vannak kivetnivalóim. Én személy szerint nem szeretek írásban kommunikálni, mert nagyon könnyű kibújni egy beszélgetés vagy veszekedés kellemetlen ponjaiból, emellett szerintem egy nagyon személytelen formája a kommunikációnak. Az azonban igaz, hogy egy nagyon jó alternatíva arra, hogy kommunikálj másokkal, ha távol élsz tőlük.

Szerinted a technológia közelebb hozza vagy inkább eltávolítja egymástól az embereket?

Talán azért mondanám, hogy közelebb hozza az embereket egymáshoz, mert tegyük fel messze élsz és üzenni akarsz valakinek akkor sokkal egyszerűbb a technológiával mert pár másodper alatt megkapja, míg, ha a postán adod fel a levelet akkor az több hétbe is telhet, amig eljut hozzá

Mit csinálnál másképp a gyermeknevelésben, ha szülő lennél?

Én valószínűleg sokkal jobban lekorlátoznám nekik az elektronikus eszközök használatát, vagyis nem fogok egy hároméves kezébe telefont adni, hogy nézze evés közben vagy éppen azzal megnyugtatni, amikor sír, mert egy kisgyereknek nagyon káros lehet, ha úgy nő fel, hogy a gyorsan pörgő képkockákat és eszetlen videókat néz nap, mint nap.

Talán épp ezek a generációk közötti eltérések teszik izgalmassá az életet. Hiszen jól látható, hogy a vélemény, és tapasztalatbeli különbségek nem feltétlenül választanak el minket, sőt inkább esélyt adnak arra, hogy a generációk közelebb kerüljenek egymáshoz és jobban megértsék egymást.

 

(Kovács Melinda)