Kezdőlap Blog

Tízezer nézőn túl a diákmozi-program, a KLASSZ Napok

Már több mint tízezer iskolás vett részt a Filmintézet és az Art-Mozi Egyesület KLASSZ Napok programjában, amelynek célja, hogy a mai tizenévesek is felfedezzék a közös mozizás élményét magyar filmekkel. A tanév végéig elérhető program országszerte 20 helyszínen nyújt iskolai csoportoknak kedvezményes mozivetítéseket, a folyamatosan bővülő filmkínálat több mint 130 kortárs és klasszikus magyar alkotásból áll.

Az ősszel elindított KLASSZ Napok keretében eddig több mint 300 vetítésen fedezhették fel általános és középiskolás diákok a közösségi filmnézés élményét. A klasszikus magyar filmkincsre épülő, kortárs hazai filmekkel kiegészített, több mint 130 filmből álló válogatás a legkorábbi némafilmektől a legújabb magyar filmekig több mint egy évszázad filmtörténetét íveli át.

A digitálisan restaurált filmklasszikusok között az eddigiekben A Pál utcai fiúk (1969), az Egri csillagok (1968) és A szeleburdi család (1981) volt a legnépszerűbb alkotás, a kortárs magyar filmek közül a Hat hét, a Kojot négy lelke, a Kincsem és a Larry voltak a legtöbbször műsoron a programban. Az animációs klasszikusok között János vitéz (1973), Lúdas Matyi (1977), Vuk (1981) és a Macskafogó (1986) volt a legnézettebb. A kínálatba újonnan bekerült tartalmak közt szerepel A nemzet aranyai című kiemelkedő sikerű dokumentumfilm és az 1987-es klasszikus vígjáték, a Szeleburdi vakáció is.

A filmek egy részéhez az NFI Filmarchívum szakmai szervezetekkel – köztük a Magyartanárok Egyesületével és az Osztályfőnökök Országos Egyesületével – együttműködve komplex oktatási segédanyagokat is készített, amelyek kreatív feladatok formájában segítik a filmek élményszerű feldolgozását.

A filmválasztékban megtalálható, változatos műfajú alkotások a közösségi moziélmény megtapasztalásán túl számos tantárgy oktatását is segítik, a magyar irodalomtól a történelmen, a média és vizuális kultúrán, a dráma és természettudományi tantárgyakon át az etikáig.

A KLASSZ Napok programhoz továbbra is lehet csatlakozni: bármely hazai oktatási intézmény pedagógusa jelentkezhet, aki szívesen elvinné osztályát a jelenleg elérhető húsz art mozi egyikében szervezett vetítésre. A diákcsoportok az NFI támogatásának köszönhetően kedvezményes, 500 Ft-os jegyáron tekinthetik meg a kiválasztott filmeket.

A program részletes ismertetője, a választható filmek, a vetítési helyszínek, mozik listája és a jelentkezés menete az Art-Mozi Egyesület honlapján elérhető: www.artmoziegyesulet.hu

Lékai Máté: Már az egy nagyon nagy eredmény, hogy ott van az olimpián

Lékai Máté a Ferencváros és a magyar férfi kézilabda-válogatott kulcsfigurája. Irányítóként látjuk a pályán – nyáron az olimpián is –, de a magánéletben odaadó apa, férj. A kudarcokat is megélt győztes sportoló, a fiatalabb játékosoknak mentor vagy példakép őszintén és vagányan beszélt élete minden aspektusáról, ahogy azt tőle a csarnokban már tizenéve megszokhattuk.

Mostanában sokszor úgy hivatkoztok a válogatottra, mint egy család. Lékai Máté melyik családtag?

Nagyon jó kérdés, erről talán a többieket kéne megkérdezni. Egyszer egy nagy testvér, máskor egy apa. Ez szituációktól függően változik, mikor mire van éppen szükség.

Az ilyen szerepekre meg kell érni, vagy ösztönösen jön, és csak az válik vezérré, aki ,,születik rá”?

Nyilván kell hozzá érni és szükséges egy bizonyos tapasztalat, de alapvetően belülről jön. Akinek nincs erre affinitása, az hiába látott sokat, nem lesz képes ilyen szerepet betölteni.

Az idei év eddig egy sikeres Európa-bajnokságot hozott a válogatott számára, illetve egy olimpiára való kijutást. Vezet út innen még felfelé?

Bízom benne, hogy igen. Ez egy nagyon jó időszaka a válogatottnak, a két eredmény olyan közel volt egymáshoz, hogy az egyikből a másikba mentünk. Májusban fogunk Litvánia ellen játszani egy világbajnoki selejtezőt, amit mindenképpen meg kell nyernünk. Illetve jön nyáron az olimpia és az arra való felkészülés. Az már önmagában egy nagyon nagy eredménye a magyar férfi kézilabdának, hogy ott van az olimpián, de nyilván mindent meg fogunk tenni azért, hogy jó eredményt érhessünk el.

Azért két évvel ezelőtt ilyentájt nem volt adott, hogy most erről így és ebben a kontextusban beszélhessünk…

Egy Európa-bajnokságon könnyen lehet rossz eredményt elérni. Általában nehéz csoportok vannak, nem egyszerű továbbjutni. A mi négyesünkből Montenegró mindenkitől egy góllal kapott ki, ami szinte nem különbség. A 18. helyen végeztek, pedig nüanszokkal maradtak le a továbbjutásról. Így volt ez velünk is két éve, csak hazai pályán ez még inkább fájt. Mi nem vagyunk annyira nagy válogatott, mint Dánia, Franciaország vagy Svédország, akik kisujjból továbbmennek. Velünk együtt nagyjából 15 csapat azonos szinten van, szóval nem egyszerű feladat.

Elindult a Ferencvárosban pár éve egy újjáépítés a férfi csapatban, aminek talán az első hírnöke volt. Megközelíthetik egy-két éven belül a két nagycsapatot, a Szegedet és a Veszprémet?

A Fradinak az én tudomásom szerint az a koncepciója, hogy fiatal magyar játékosokat felépítsen, és a karrierjüket beindítsa. Nem gondolom, hogy a Szeged és a Veszprém mellé kellene felnőni, de mögöttük jó lenne ott lenni, mondjuk a Tatabányával versenyezve. Nekem szimpatikusabb is ez, hogy szinte csak hazai játékosokból áll a csapat, emellett van a klubnak egy komoly történelme is, ami imponáló. Így talán egy szurkolónak is könnyebb azonosulnia, de nekem biztosan.

Tehát az, hogy pont a Tatabányáról is igazolnak majd a következő szezonra válogatott játékosokat, nem fogja felülírni a célokat?

Azt gondolom, a célok nem fognak változni, de lehet, hogy erről a vezetők mást mondanak.

Mindig elmondja, ha előjön, hogy mennyire fájó volt eljönni Veszprémből. Annyi idő után akár már olyat is megfogalmazott magának, hogy esetleg onnan szeretne visszavonulni?

Ez így volt. Az én tervem akkoriban úgy nézett ki, hogy Veszprémben szeretném befejezni a pályafutásomat. De ezt csak én gondoltam így, a klub nem. Nagyon szerettem ott játszani, és mindent meg is tettem a klubért, de végül máshogy alakult.

Visszatérő szereplő az interjúiban a fia, Noé. Mindig azt mondja, hogy fontos, hogy lássa még játszani, legyenek emlékei erről. Annyiszor jött ez elő, hogy meg kell kérdezzem: van ennél nagyobb hajtóerő most az ön életében?

Igazából nincs. Kézilabdában sem és az életben sem. A legnagyobb motivációm a családom, a feleségem, a kisfiam. Minden, amit teszek a pályán vagy azon kívül, akár a civil életben, bármikor, amikor törekszek a jobbra, az mind miattuk van.

Ha minden igaz, van egy olyan szabály otthon, hogy nem lehet a kézilabdáról beszélgetni. Tehát bőven elég az, amennyit napközben foglalkozik ezzel. Pályafutása végeztével nem feltétlen a csarnok közelében látjuk majd?

Az elejére reagálva, igen, ez így igaz. Kimondottan nem szeretek otthon „szakmázni”. Az ember nem szívesen viszi haza, pláne, ha olyannal foglalkozik, amihez egy idő után mindenki érteni akar. Nem tudom még, hogy benne maradok-e majd a kézilabdában edzőként vagy sportvezetőként. Nem zárkózom el ettől, de nem is ragaszkodom hozzá.

(Szücs Márton Teofil)

Lezárult a Pénzügyes Teszt első fordulója

A Nagy Diák Pénzügyes Teszt első, online fordulója lezárult. A játék népszerűségét jól mutatja, hogy az ország minden pontjáról több mint 17 ezer fiatal kapcsolódott be és ért el remek eredményt!

A korábbi évekhez hasonlóan, a Nagy Diák Pénzügyes Teszt első fordulóját mindenki kitölthette a nagydiaktesztek.hu oldalon vagy a Nagy Diák Tesztek applikáción keresztül, de a fődíjakért csak a 14-20 éves kor közötti fiatalok versenghettek.

Az első fordulóban 15 kérdést kellett megválaszolnod a lehető legrövidebb idő alatt, hiszen nem csak az elért pontok számítanak, hanem a kitöltésre szánt idő is. A korábbi évekhez hasonlóan, ezt a tesztet is többször ki lehetett tölteni, de a versenyben mindig az utolsó eredmény számít.

Az online teszt kitöltői közül a legjobb eredményt elérő 1.000 játékos kap meghívást a személyes részvételű középdöntőbe, amit 2024. május 24-én Budapesten, az újpesti UP Rendezvénytérben rendezünk meg. Itt zajlik majd az országos játék döntője is, ahová a középdöntőből a legjobb 10 játékos jut be. Ők egy izgalmas tévés kvízben mérhetik össze tudásukat és szállhatnak versenybe a fődíjakért: egy görögországi nyaralásért, egy nagy értékű laptopért és egy értékes elektromos rollerért.

Mivel a Pénzügyi tudatosság minden korosztály számára kiemelten fontos, ezért a Nagy Diák Pénzügyes Teszt nem csak a fiatalokat, hanem az idősebb korosztályt is versenybe hívta. Az első fordulót kitöltő legszerencsésebb, 40 évnél idősebb játékos egy belföldi, kétszemélyes wellness hétvégét nyer.

A Nagy Diák Pénzügyes Tesztet a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Pénziránytű – Alapítvány a Tudatos Pénzügyekért, az Államadósság Kezelő Központ Zrt., a Magyar Biztosítók Szövetsége, a Magyar Államkincstár, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., a Magyar Export-Import Bank Zrt. és az MNB-EduLab Kompetencia Központ Zrt. támogatja.

Szoros végjátékot hozott a Médiateszt döntője

Több mint kilencezer fiatal kapcsolódott be idén az országos médiaismereti játékunkba, a 2024-ben negyedik alkalommal meghirdetett Nagy Diák Médiatesztebe. A nagy sikerű online vetélkedőnkön olyan kérdésekre kellett választ adni, amelyekből kiderült a résztvevők jártassága a média világában.

A Nagy Diák Médiateszt első, online fordulójába több mint 9.000 fiatal kapcsolódott be az ország minden részéről. Közülük a legeredményesebb 1.000 játékos kapott meghívást a középdöntőbe, ahol egy újabb 15 kérdéses online tesztet kellett kitölteni. Innen egyenes út vezetett a döntőbe annak a 20 játékosnak, akik a leggyorsabban töltötték ki helyesen a középdöntős kérdéssort.

Óriási izgalmakat hozott a Nagy Diák Médiateszt döntője. Nem is csoda, hiszen az utolsó fordulóba már csak a legjobbak, közülük is csak 20 versenyző kerülhetett be. A 15 kérdésből álló döntőben továbbra is a médiaismereti tudásukról kellett tanúbizonyságot tenniük a játékosoknak.

A hihetetlenül szoros döntőben a végső sorrendet csupán 1-1 pont, de sokszor csak a kitöltésre szánt idő határozta meg. A játék végeredményt azonban még nem áruljuk el nektek, minden kiderül a májusi díjátadón!

Az ünnepélyes eredményhirdetés 2024. május 24-én lesz Budapesten, a 31. Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon, az újpesti UP Rendezvénytérben, ahová a döntőbe bejutott összes játékost meghívjuk. Itt kerül átadásra a játék fődíja, egy Samsung Galaxy Tab A8 tablet.

Gratulálunk mindenkinek!

A Nagy Diák Médiateszt 4. a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Tehetség Program és a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő támogatásával valósult meg.

Olimpia: mit várjunk a magyar sportolóktól?

Célegyenesbe fordult a felkészülés a 2024-es párizsi olimpiára. A DUE Tallózóban rendszeresen foglalkozunk a világ legnagyobb sporteseményével, hiszen a magyar sportolók és szurkolók egyaránt nagy reményekkel és izgalmakkal várják, hogy sportolóink harcba szálljanak a minél jobb eredményekért. Hétről hétre gyűlnek a kvóták, márciusban már foglalkoztunk vele, mit érdemes tudni a magyar olimpiai csapat esélyeiről, összeállításáról, most az újonnan megszerzett kvótákat számba véve latolgatjuk tovább az esélyeket.

Kézilabda

Nem mehetünk el szó nélkül a magyar férfi kézilabda-válogatott hatalmas küzdelme és sikere mellett a Tatabányán megrendezett olimpiai selejtezőn. A magyar csapat harmadik, sorsdöntő mérkőzését a portugál válogatottal játszotta, amely fordulatos, végig kiélezett küzdelmet hozott. A hazai közönség elképesztő hangulatot teremtett, a mieink telt ház előtt 30–27-re a nyertek, így 12 év után visszatérhet az olimpiára a férficsapat.

Legutóbb 2012-ben, Londonban a torna negyedik helyét szerezte meg a válogatott, a mostani eredmény nagyban függhet a csoportsorsolástól, de az biztosan elmondható, hogy a selejtezőket és a csapategységet, a fiúk elszántságát látva szép reménykedve várhatjuk a mérkőzéseket.

A női kézilabda-válogatott sorsa az áprilisi olimpiai selejtezőtornán dől el: bízunk benne, hogy április 16-án, az olimpiai csoportok sorsolásakor a nőkre is kell figyelnünk.

Vívás

Ebben a sportágban hagyományosan sikeresek vagyunk az ötkarikás játékokon: 38 arany, 24 ezüst és 28 bronzérmünkkel az összesített éremtáblázat harmadik helyén állunk, csak Olaszország és Franciaország előz meg minket. Huszonnyolc év után történik meg újra, hogy minden fegyvernemben van indulónk.

Ezek után okkal reménykedhetünk, hogy idén is nagy befolyással lehet érmeink alakulására a sportág. De vajon hány érmet szerezhetünk összesen?

Az olimpiát megelőző világbajnokságokon az olimpián szereplő sportágakban tizenöt érmet, köztük hat aranyat szereztünk. Ez bátran tekinthető pozitív előjelnek. A 2021-es tokiói tornán 6 aranyat és 7-7 ezüst- és bronzérmet gyűjtöttünk, 2016-ban Rióban pedig 8 aranyat, 3 ezüstöt és 4 bronzot.

Úszás

Úszóink közül a 2023-as fukuokai világbajnokságon 200 méter háton első Kós Hubert nem utazott el a legutóbbi, dohai világbajnokságra, azonban az olimpiára gőzerővel készül. Ez szintén elmondható Milák Kristófról, aki lehetetlent nem ismerve edz a párizsi játékokra. Vajon újra olimpiai csúcsot tud úszni?

Ugyanúgy biztató eredményre számíthatunk Rasovszky Kristóftól nyílt vízi úszásban, aki a 2024-es februári világbajnokságon megnyerte a tízkilométeres versenyt. A magyar úszó így másodszor lett világbajnok, de először olimpiai távon. Betlehem Dávid jó formája is bizakodásra adhat okot. Bár a világbajnokságon „csak” a hatodik helyen zárt, a verseny jelentős részében ő és Rasovszky voltak az első két helyen. Egy jól sikerült felkészülés akár ott tarthatja a táv végéig is.

Vitorlázás

Érdi Mária vitorlázásban tavaly világbajnoki az év elején Európa-bajnoki címet szerzett, úgyhogy mindenképp számolni kell vele az érmekért zajló küzdelmekben. A férfiaknak is szurkolhatunk majd ebben a számban, ugyanis Vadnai Jonatán szintén az Európa-bajnokságon szerzett ezüstérmet, így ő is vízre szállhat majd Marseille-ben. Érdekesség, hogy bár hivatalosan Párizs rendezi az olimpiát, a szörfversenyeket mégis a francia tengerentúli területen, Tahitin rendezik meg.

Kajak-kenu

Kedvező a helyzet kajak-kenuban is, ugyanis az olimpián egyesben és kajak kettesben egy nemzet két hajót is indíthat. Persze nincs arra garancia, hogy a kajak-kenuban kiemelkedő magyarok az arany- és az ezüstérmet is elhozzák, de bizakodóak lehetünk, hiszen a 2021-es tokiói nyári olimpián 3 aranyat, 2 ezüstöt és 1 bronzérmet szolgáltattak kajak-kenusaink az összesen megszerzett 20 érmünkből.

Birkózás

Birkózóinkat sem hagyhatjuk ki a sorból, ugyanis éremre számíthatunk Muszukajev Iszmailtől. Joggal félhetnek az ellenfelek Losonczi Dávidtól is, aki világbajnokként várja majd az olimpiát.

Már csak kevesebb, mint 4 hónap van hátra, hogy Párizsban elkezdődjenek az ötkarikás játékok. Bízunk benn, hogy ez az olimpia is tovább öregbíti a magyar sport hírnevét. Addig is ne habozz, töltsd ki a Magyar Olimpiai Csapat Nagy Diák Tesztjét, és tudj meg még többet a magyarok olimpiai sikereiről, eredményeiről!

Itt találsz segítséget a teszthez: Team Hungary az Instán, Team Hungary a TikTokon, Team Hungary a Facebookon!

A Magyar Olimpiai Csapat Nagy Diák Tesztjét a Magyar Olimpiai Bizottság támogatja:

A Magyar Olimpiai Csapat támogatói:

 

Magyar Olimpiai Csapat Nagy Diák Tesztje játék médiapartnerei a Ringier Sports Media Hungary Kft. és a Blikk Kft.

(Bodor Julcsi)
Képek: MTI Fotó: Földi Imre, Kovács Tamás

TudatosNet súgó#7: Az internetes trollok

A troll az internetes szlengben olyan személy megnevezése, aki provokatív, ingerlő módon, tárgyhoz nem tartozó üzenetekkel bombáz egy online közösséget (például internetes fórum, chat, blog, levelezőlista), azzal a konkrét szándékkal, hogy más felhasználókból heves reakciókat provokáljon ki, vagy más módon zavarja, lehetetlenítse el a témába vágó eszmecserét.

A trollok legfőbb célja a beszélgetés lehetetlenné tétele. Ehhez sokféle módszert használhatnak: sértegetnek, gúnyolódnak, rossz érzéseket keltenek másokban, fenyegetőznek, agresszívnak tűnnek.

A troll szó jelentése egy északi mitológiából ismert lény. Az internetes szlengben használt változat azonban lehet nem ebből származik, hanem a trolling vagy trawling nevű horgászati technikából, amely során a horgász elhúzza a csalit a halak orra előtt, ahogy az internetes troll is teszi egy provokatív megjegyzéssel.

Stressz – stresszcsökkentés

Mindennapjainkat át- meg átszövi a stressz. Izgalom vizsga, dolgozat, ajándékozás, szabadidős program várása miatt. Ebből is látszik, hogy nemcsak rossz, jó stressz is van. Mi is történik ilyenkor?

A „pozitív stressz” serkentőleg hat, segít a vészhelyzet elhárításában és ezt követően rövid időn belül visszatér a szervezet a normális szintre. (Erre példa egy támadás az utcán. Ekkor a stresszhormonoknak köszönhetően az izmainkban fokozódik a vérellátás, mely a menekülést szolgálja.)

A „negatív stressz” inkább lelki folyamatokon nyugszik, általában egy élethelyzet idézi elő. Ezek a hatások különböző testi és érzelmi tünetek kialakulásához vezetnek, úgymint kézremegés, verejtékezés.

Fenyegető szituációban a szervezetben fokozódik az úgynevezett stresszhormonok, az adrenalin és noradrenalin termelése.

Testi tünetek

  • rendellenes szívritmus, pulzus, vérnyomás emelkedés
  • koncentrációs zavarok
  • nyugtalanság
  • hasmenés
  • alvászavar
  • dühroham
  • túlterheltség
  • sok betegség

Gyakorlatok a stressz leküzdésére

  • beszélgessünk a szeretteinkkel
  • hallgassunk zenét, énekeljünk
  • beszéljünk kedvesen magunkhoz
  • olvassunk idegnyugtató idézeteket
  • együnk egy forró levest vagy igyunk nyugtató teát
  • végezzünk légzőgyakorlatokat
  • végezzünk izomrelaxációt – szorítsuk ökölbe a kezünket, majd eresszük el
  • sportoljunk rendszeresen
  • szorítsunk meg egy plüssállatot, nyújtózzunk
  • gondoljuk végig, hogy egy számunkra fontos személy mit tenne
  • elevenítsünk fel egy pozitív élményt
  • képzeljünk el egy lufit, amibe minden feszültséget befújunk
  • itt és most gyakorlat — fedezzük fel, mi van körülöttünk, fű, fa virág, madár, napsütés… és csak gyönyörködjünk
  • alkossunk: rajzoljunk, színezzünk, gyurmázzunk, írjunk

(Alabárdos, Bárdos Lajos Általános Iskola, Tapolca)

Boldogság, Balaton és LEGO – Forgass a mobiloddal a Cinemira videóversenyre!

A Magyar Mozgókép Fesztivál a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében a Cinemira Nemzetközi Gyerek- és Ifjúsági Filmfesztivál közösen videóversenyt hirdet 20 év alatti fiataloknak. Maximum 1,5 perces filmekkel lehet nevezni három kategóriában. A Boldogság és LEGO nevezéseknél olyan menő zsűri dönt majd a nyertesekről, mint Puskás-Dallos Peti zenész, Hollós Jázmin a MOME-ról, Lampert Benedek fotográfus és Mazzag Izabella film és videoklip rendező. A Mobilbalatonos kisfilmeknél Mészáros Blanka színművész, Csáki László és Breier Ádám rendezők választják majd ki a legjobbakat.  A nevezési határidő május 30. A győztesek LEGO készleteket, koncertjegyeket, VIP belépőket nyerhetnek a STRAND fesztiválra, illetve egynapos szakmai workshopon is részt vehetnek a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. A legjobb Balatonos alkotásokat június 14-én nagyvásznon vetítik le a Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Immár hagyomány, hogy a Magyar Mozgókép Fesztivál a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében a Cinemira Nemzetközi Gyerek- és Ifjúsági Filmfesztivállal karöltve videóversenyt hirdet, melyre maximum 1,5 perces filmekkel lehet nevezni. 20 év alatti fiatalok alkotásait várják, immár három kategóriában.

A Boldogság kategóriában olyan telefonnal készített kisfilmeket várnak, műfaji megkötés nélkül, melyek bemutatják, neked mit jelent a boldogság, mikor és mitől érzed magad boldognak? Ha szárnyal a képzeleted és egy kreatív történetet szeretnél elmesélni LEGO kockák és minifigurák segítségével arról, hogyan fedezi fel az emberiség a világűrt, a Kalandozások a LEGO galaxisban szekcióban érdemes indulnod. Mindkét csoportban Puskás-Dallos Peti zenész, Hollós Jázmin online tartalomgyártó, Lampert Benedek fotográfus és Mazzag Izabella film és videoklip rendező döntenek majd a nyertesekről.

Ha a Mobilbalaton kategóriában szeretnél indulni, forgass filmet telefonnal műfaji megkötés nélkül kedvenc balatoni élményedről vagy arról, mit jelent neked a balatoni életérzés nyáron vagy bármely más évszakban. Alkotásod lehet animáció, élőszereplős kisfilm, vagy akár videóklip is. A zsűri tagjai Mészáros Blanka színművész, Csáki László és Breier Ádám rendezők, ők választják majd ki a legjobbakat.

Filmjeitek legyenek egyediek, személyesek, tegyétek bele gondolataitokat, érzéseiteket. Egyénileg és csapatban is nevezhettek, akár több kategóriában is. Egy nevező korlátlan számú kisfilmmel indulhat. Bővebb információt a https://www.cinemira.hu oldalon találsz. A filmed töltsd fel egy linkre, vagy drive-ra és május 20-áig küldd el a következő címre: cinemiravideoverseny@gmail.com. A tárgyba írd be, hogy melyik témában nevezed a filmed!

A MobilBalaton kategória vetítésére és döntőjére a Magyar Mozgókép Fesztiválon kerül sor június 14-én. A Boldogság és LEGO kategóriák vetítésére és döntőjére az őszi Cinemira Nemzetközi Gyerek-és Ifjúsági Filmfesztiválon kerül sor október 13-án.

A győztesek LEGO készleteket, koncertjegyeket, VIP belépőket nyernek a STRAND fesztiválra, illetve egynapos szakmai workshopon is részt vehetnek a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Fogd hát a mobilodat, engedd szabadon a fantáziád már indulhat is a forgatás!

Bővebb információ: Tamás Dorka – 06 30 474 5592 – tamasdorka@tamasdorka.hu

Miért fontos, hogy elég vizet igyunk?

Legtöbbünknek már kiskorában megtanították, hogy az emberi test jó részét víz alkotja, a folyadékpótlás pedig fontos dolog. Ha nem iszunk eleget, akár komolyabb problémákkal is szembesülhetünk. Ennek ellenére már biztosan sokunkkal előfordult, hogy nem figyeltünk oda eléggé a hidratálásra.

Mennyi az annyi?

Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy mennyi valójában a megfelelő mennyiségű folyadék? A közhiedelemben elterjedt napi hét-nyolc pohár víz ugyan reálisnak tűnhet, ám nincs tudományosan alátámasztva. A Google legelső találata sem állja meg a helyét, miszerint naponta három-négy liter vizet kéne fogyasztanunk. Ez a mennyiség rengeteg, főleg télen, amikor a szervezet folyadékvesztése jóval alacsonyabb a nyári hónapokban tapasztaltakhoz képest. Az egy nap alatt elfogyasztandó víz mennyisége nagyban függ a korunktól, nemünktől, testsúlyunktól, attól, hogy végzünk-e komoly fizikai munkát, milyen éghajlaton élünk vagy épp milyen ételeket fogyasztunk. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság szerint egy átlagos felnőtt nőnek naponta kettő, egy felnőtt férfinak pedig két és fél liter víz bevitele szükséges. Emellett érdemes figyelembe venni, hogy sok olyan élelmiszer van, ami szintén vizet juttat a szervezetbe (pl. zöldség, gyümölcs), míg mások épp vízhajtó hatásúak (sós ételek vagy koffeintartalmú italok).

Mihez szükséges a szervezetünkben a víz?

A víz többek közt segíti a nyálképződést, az anyagcserénket, szükséges az oxigén-körforgáshoz, a megfelelő veseműködéshez, segíti optimalizálni a vérnyomásunkat, szebb lesz tőle a bőrünk, vagy épp jobb lesz tőle a hangulatunk.

Baj, ha tegnap nem ittam eleget?

Az emberek nagy részével gyakorta előfordul, hogy egyszer-egyszer kimarad a vízivás. Kivel ne esett volna már meg, hogy mondjuk egy túrázás során kifogyott a kulacsa, és mire hazaért, már beszélni sem tudott a szomjúságtól? Az ilyen és ehhez hasonló eseteket rövidtávú dehidratációnak nevezzük. Ilyenkor a megoldás egyszerű és magától értetődő. Ha az ember érzi, hogy nagyon szomjas – netán még szédül is vagy a feje fáj – akkor mihamarabb hidratálni kell. A probléma ezzel gyorsan megoldódik, és néhány óra múlva már egyáltalán nem is emlékszünk az egészre.

Elképzelhető, hogy évek óta nem iszom eleget?

Az előbb említett rövidtávú dehidratáció ugyan nem egy kellemes dolog, ám könnyedén orvosolható. A krónikus dehidratáció viszont sokaknak okoz komoly problémákat, és az is előfordulhat, hogy valakinél több éve fennáll.

Honnan tudom, hogy nálam krónikus dehidratáció figyelhető meg?

Ha valaki hetek, hónapok vagy akár évek óta nem ivott eleget nap mint nap, akkor a szervezete „egy kicsit” kiszáradt. Ekkor többek között olyan problémák jelentkezhetnek, mint például rendszeres fejfájás, székrekedés, koncentrációzavar, kiszáradt, repedezett ajkak vagy szárazabb bőr, de az efféle egészségügyi problémák közé tartozhat az ingadozó/magas vérnyomás, hiszen ha kevesebbet iszunk, sűrűbb lesz a vérünk, mely által nőni fog a vérnyomásunk is.

Baj, ha túl sok vizet iszom?

A túlságosan nagy mennyiségű vízfogyasztás szintén káros a szervezetre nézve és a vízmérgezésbe akár bele is lehet halni. Indokolatlanul semmiféleképp ne igyunk eszeveszett mennyiségű, óránként több, mint 1 liternyi vizet. Rengetegen lehetünk akár csak hazánkban, akik nem figyelnek oda eléggé a hidratálásra. Ha nem tudjuk észben tartani, hogy mennyi vizet is ittunk eddig a nap folyamán, érdemes egy ezt a célt szolgáló applikációt letölteni a telefonunkra. Ha pedig a jövőben csak egy kicsit is jobban odafigyelünk erre az alapvető szükségletre, elképzelhető, hogy sokkal egészségesebb lesz például a bőrünk vagy jobban fogunk tudni koncentrálni.

(Török Barnabás)

Így netezz tudatosan!

A legtöbbünk mindennapjaiba szervesen beépült az internethasználat, természetes, hogy van, és szinte mindenhez használjuk. Ezzel alapvetően nincs is semmi baj, de sajnos ennek is megvannak a maga veszélyei, amik akár kárt, bajt is okozhatnak. Adunk 3 tippet, hogyan érdemes elkerülni ezeket a kattintásnyi felelőtlenségeket.

NE NYISS MEG SPAMET!

Rengeteg kéretlen marketing levelet ajánlatot, hirdetést kapunk az email-fiókunkba. Ezeket persze megnézhetjük, hiszen lehet köztük minket érdeklő ajánlat, de amit nem találunk hasznosnak, azt érdemes törölni is, mert a gondosan felépített reklámszövegek és a terméket/szolgáltatást kínáló weboldalak mögött csalók és adathalászok is állhatnak. Azzal, hogy ellátogatsz az általuk hirdetett felületre vagy vásárolsz valamit, a személyes adataid bekerülhetnek egy marketing „adatbázisba”, amivel ezután akár kereskedhetnek is vagy legrosszabb esetben felhasználhatják pénzszerzési céllal. Ha bizonytalan eredetű, ismeretlen címről jövő levelet találsz az email-fiókodban, főleg a spam mappában, távolítsd el. Természetesen nem kell a nap huszonnégy órájában emiatt aggódnod, elég hetente spam kiürítést csinálni. Ugyanakkor a spam mappát törlés előtt célszerű átfutni, mert sajnos sokszor landolnak ott valódi, számodra érdekes vagy fontos levelek is.

HA APPOT TÖLTESZ LE, ELLENŐRIZD AZ ENGEDÉLYKÉRÉSEIT!

Rengetegféle appot használunk, mindegyik telefonon vagy tableten található egy alapértelmezett, ingyenes alkalmazásboltból tölthető le. Mielőtt telepítenéd, olvass utána az appnak, és nézd meg, mit ír róla a forgalmazója. Ezeket az adatokat könnyen megtalálod az alkalmazások alatt az Alkalmazásról > Alkalmazás adatai > Alkalmazás engedélyei menüpontban. Az adataid mellett a kamerádhoz, a fényképeidhez, a hálózathoz vagy a helyadataidhoz is hozzáférést kérhet, amiket vagy kötelező vagy választható elfogadnod. Érdemes átnézni, milyen engedélyeket adsz meg, és csak olyanokra bólints rá, amik nem árulnak el (túl sok) személyes adatot rólad.

NE TÖLTS LE SEMMIT IDEGEN OLDALRÓL!

Rengeteg dolgot tölthetünk már le ingyen is, hang-,vagy videóanyagot, e-könyvet vagy programot. De semmiképpen sem szabad ingyenes letöltési lehetőségeket keresgélve rákattintani idegen oldalakra, akkor meg főleg, ha az eredeti felületről valahova máshova szeretne irányítani – például „kattints a linkre a letöltéshez” címmel. Ezekre regisztrálni egyenesen tilos, ráadásul fiók-létrehozásnál elkérik számos személyes adatodat, amik rossz kezekbe is kerülhetnek. Az ezután letöltött fájlok pedig nem csak rossz minőségűek lehetnek, de tartalmilag eltérőek is, nem beszélve arról, hogy vírusok tömkelegét hozhatják magukkal. Különösen óvakodj a nem túl mai megjelenésű, harsány, villogó, agresszíven követelőző oldalaktól, ha pedig kiderül, hogy az ingyenes szolgáltatás bankkártyaadatokat kér, menekülj! A biztonságos oldalak egyszerűek, átláthatók, könnyen kezelhetőek és nem navigálnak el más, akár reklámoldalakra.


Ha még többet tudnál a biztonságos és tudatos internethasználatról, vagy kipróbálnád, mennyire vagy jó benne, töltsd ki a Nagy Diák TudatosNet Tesztet a www.nagydiaktesztek oldalon!


(Németh Fruzsi)

9,071RajongóTetszik
1,090KövetőKövetés