Egyesületünk egyidős a rendszerváltással. A DUE-t ugyanazon a napon „nyitották meg”, mint Magyarország határait. A DUE 35 éve teremt megtartó és elfogadó közösséget a tehetséges fiataloknak. Forrása egy először hét évvel korábban megszervezett tábor volt, amely most, négy évtizeddel később is az egyesület szíve-közepe.
Történelmet írunk
1982-ben bemutatták Gothár Péter Megáll az idő című filmjét. Az Egyesült Államokban elindult a Knight Rider című tévésorozat. Felbomlott az Abba együttes. Koós János először énekelte el a Kislány a zongoránál című dalát. Gabriel García Márquez megkapta az irodalmi Nobel-díjat. Megszületett Vilmos cambridge-i herceg angol trónörökös. Piacra került a legendás Commodore 64 számítógép. A Győri Rába ETO megnyerte az NB1-et.
15 ezer 380 nappal ezelőtt, 1982. augusztus 2-án pedig Balatonszepezden 23 fővel megkezdődött az első táborunk.
1989-ben megkezdődött a rendszerváltás. A magyar kormány megnyitotta az osztrák–magyar és a jugoszláv-magyar határt, amelyen keresztül a keletnémet menekültek akadálytalanul távozhattak Ausztriába és Nyugat-Németországba. Bemutatták a Holt költők társasága című filmet. Madonna először énekelte el a Like a Prayer című dalát. Elindult a Simpson család című sorozat a FOX csatornán. Megszületett Hosszú Katinka és Gyurta Dániel későbbi úszóversenyző.
12 ezer 783 nappal ezelőtt, 1989. szeptember 11-én pedig megalakul a DUE.
És azóta is él. Nagy lett, nemzedékek százezreit érte el, de még mindig a miénk.
Ez a miénk
1982-ben az a néhány srác leguggolt, és húzott egy kicsi kört a porba. Rámutattak, és azt mondták: ez a miénk. Azóta a szeszélyes szél sok port felvert Magyarországon. Nemzedékek, rendszerek, értékrendek és háborúk kavarogtak a levegőben, de az a kör még mindig ott van. És még mindig a miénk.
1989-ben a DUE, „mint fatörzsből gyönge ága”, ebből a kis körből, a nyári táborból nőtt ki, és mára lombkoronává terebélyesedett. Az egymás sarkára taposó évtizedek alatt sokan húzódtak be az árnyékába, vagy kapaszkodtak fel rá, hogy magasra jussanak. A fa bírta, mert erős gyökereket eresztett. Amikor pedig a hűsében menedéket lelők megerősödtek, azzal engedte őket útnak, hogy ő lesz az, akihez bármikor visszatérhetnek.
Sebő Ferenc szerint „a hagyományt nem ápolni kell, hisz nem beteg. Nem őrizni kell, mert nem rab. Hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket!”
A DUE él. Bruttó 42, nettó 35 éve.
„Az idő igaz, S eldönti, ami nem az.” – írta Petőfi Sándor, és valóban: eltelt annyi idő, hogy a DUE igazzá legyen.
Boldog születésnapot, DUE!