A közösségi és internetes oldalak, a tanulmányi vagy e-mail rendszerek, online bankok mind olyan platformok, ahol jelszót kell beállítani. Ennek kiválasztására viszont érdemes alaposan odafigyelni, ugyanis potenciális veszélyt jelenthet egy gyenge kód, mert hozzáférhetővé válhatnak az adatok.
A biztonságos jelszó kiválasztása
A megadott jelszó akkor a legbiztonságosabb, ha nincs összefüggés benne, azaz felváltva és rendszertelenül szerepel benne kis- és nagybetű, számok és különleges karakterek. Persze megkönnyíti a dolgot, hogy manapság már a legtöbb weboldal jelzi a regisztráció során, ha nem megfelelő biztonságú a választott jelszó.
Több fiók, több jelszó
Bár sokkal egyszerűbbnek tűnik egy vagy néhány jelszót variálva használni, ez nem túl biztonságos megoldás. Valóban időt spórol és nem veszi annyira igénybe az emlékezőképességet, azonban ha az egyik fiók illetéktelen kézbe kerül, máris ott a veszély, hogy a többi is elveszhet, hiszen ugyanazzal a jelszóval azok is elérhetőek. Érdemes tehát minden fiókhoz külön jelszót használni. Fontos, hogy lehetőleg ne kerüljenek papírra ezek az adatok, főleg ne egy helyre, mert bár a füzet nem feltörhető, azt sokkal könnyebben el lehet hagyni, el lehet lopni.
Többszintű hitelesítés
Szerencsére az online világ igyekszik biztonságot is adni a felhasználók adatainak. Egy fiók létrehozásakor érdemes beállítani a kétlépcsős azonosítást, amely arra szolgál, hogy a rendszer a jelszó megadása után még egy hitelesítést kér a belépni szándékozótól. Ennek leggyakoribb módja az, hogy a telefonszám vagy e-mail cím beírását követően az ott kapott ellenőrző kóddal kell igazolni, hogy a fiók tulajdonosa kíván belépni és nem más. Ez az apró funkció duplán segít megóvni a fiókot, továbbá hasznos is lehet, ugyanis ha illetéktelen személy akar belépni, azt a rendszer jelzi a tulajdonos eszközén, sokszor a bejelentkezésre tett próbálkozás helyszínének megjelölésével. Így azonnal értesülhetünk a veszélyről, és még idejében meg tudjuk tenni a szükséges lépéseket.
Egy jelszó mindörökre?
Az összes fontos jelszót tanácsos rendszeresen megújítani, főleg abban az esetben, ha egy adott eszköz más felhasználó számára is elérhető. Azután is érdemes ezt megtenni, ha publikus helyi eszközről történt bejelentkezés a közelmúltban, például könyvtári-, szállodai- vagy üzleti számítógépről. A rendszeres jelszóváltoztatás továbbá az esetleges kibertámadásoktól, rosszindulatú szoftverektől is védelmet nyújthat.
Emellett különösen fontos, hogy soha, senkivel, semmilyen körülmények között, semmilyen platformon keresztül nem szabad megosztani a jelszót.
(Naár Barbara, Németh Fruzsi)