Kiskarácsony, zöld karácsony- avagy így lehet környezetbarát az ünnep

Környezettudatos karácsony – nem egyszerű téma, mert sok ember számára akár a karácsony szentségét is sértheti. A karácsonyról bátran kijelenthetjük, hogy az egyik, ha nem a legnépszerűbb ünnepünk, hiszen ki ne szeretné a karácsonyfák, a fényfüzérek és a csillámló díszek látványát, na meg az ajándékokat.

Pedig igenis oda kell figyelnünk ilyenkor is a természetre, talán még jobban, mint az év többi napján, mert ilyenkor az ünnep hangulatának megőrzése miatt hajlamosak vagyunk szemet hunyni a környezetet óvó intézkedésekről. De tudatosan vásárolunk, vagy csak hagyjuk, hogy elvigyen magával az ár? Többek között erről is kérdeztük Szebenyi Péter, zöld marketing szakembert és a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézetének munkatársát.

 

Hogyan ünnepelhetnénk „zöldebben” a karácsonyt?

Ez egy egyszerű kérdésnek tűnik, viszont eléggé összetett választ igényel. A karácsony zöldebb ünneplése sok apró odafigyelést igényel, amit lépésről-lépésre tudunk elsajátítani, hogy a következő években környezettudatosabban készülhessünk az ünnepekre.

Először is meg kell vizsgálnunk azokat a folyamatokat, amikkel a készülődést indítjuk, például az ünnepi menü összetételét, alapanyagainak a származását, valamint az ajándékok beszerzését, azok legyártásának folyamatát, hogy milyen környezeti lábonymmal járnak.

Úgy vélem nem kell ahhoz szakértőnek lenni, hogy lássuk, hogy mondjuk egy okostelefon gyártási költsége és környezeti lábnyoma mivel járhat.

Akkor tudunk zöldebb ajándékot adni szeretteinknek, ha olyan terméket vásárolunk, ami kimondottan el van látva hitelesített zöld címkével, de akár valamilyen közös program, utazás vagy kirándulás a környéken is lehet szeretetünket kinyilvánító ajándék. Sokszor nem is maga a fizikai ajándék a legjobb ajándék, hanem a közösen eltöltött idő.

Tehát, ha valaki egyszerre akarja mindezt megvalósítani, annak az szokott lenni a vége, hogy csalódik, mert nem jött össze minden, amit el akart érni

Ezért azt javaslom mindenkinek, hogy folyamatában, karácsonyról karácsonyra mindig próbáljon meg valami újat, ami zöldebb, mint a korábbi évben volt, és ezek után válhat egyénileg is, mindenki számára zöldebbé a karácsony.

Milyen karácsonyfát válasszunk, mi a legkörnyezetbarátabb megoldás rá?

A vágott fenyő a legjobb választás. Ennek az az oka, hogy ezt javarészt Magyarországon termesztik, Zala és Vas megyében, és az ott termesztett fák azért vannak, hogy nekünk karácsonykor kivágják, és a lakásunkat díszíthesse.

Azt viszonylag kevesen tudják, hogy ezek a fenyők életciklusuk során nagyon sok széndioxidot kötnek meg, és emiatt is célszerű fenyőfákat ültetni akár magánemberként is, de akár termelőként is ezzel foglalkozni, illetve vásárolni tőlük.

Forrás: MCC Klímapolitikai Intézet Facebook oldala

Ezzel szemben a műanyagfenyőt Kínából konténerhajókon keresztül szállítják ide, és kitudja hogyan gyártották azokat. Egy műfenyőt elméletileg közel húsz évig kellene használni ahhoz, hogy visszahozza azt a környezeti lábnyomát, amivel előállították és ideszállították.

Egy másik előnye az igazi fenyőnek, hogy vízkereszt után begyűjtik, és energiát állíthatnak elő, illetve ún. mulcs is készülhet belőle, tehát ilyen szempontból a vágott fenyő egy univerzális másod nyersanyag.

(A mulcs, más néven  fenyőkéreg használatának több hasznos funkciója van. Az egyik ilyen a nedvességmegtartó képessége, másik fontos tulajdonsága pedig  a gyomelnyomó képessége.- a szerk.)

Mit csináljunk karácsony után a vágott fenyővel?

Településenként van megszervezve hogyan és mikor gyűjtik össze a kidobott fenyőket. Általában ez a vízkereszt (január 6.) utáni időszak.

A lakosság több lehetőség közül is választhat: a kukák mellé, vagy a kijelölt gyűjtőhelyek egyikére teheti ki a fákat, amit a helyi hulladékgazdálkodó gyűjt be.

Ebben az ünnepi időszakban mi rója a legnagyobb terhet bolygónkra?

Az ajándékvásárlást lehetne elsőkörben kiemelni. A karácsony is sajnos részben a fogyasztásról szól, hogy minél több ajándékot vegyünk szeretteinknek, ami a szimbolikája annak, hogy mennyire szeretjük őket, de ezzel sajnos hosszú távon ártunk a bolygó ökoszisztémájának.

Ugyanis a legtöbb ajándékot nem helyben gyártották, egy olyan technológiával ami részben vagy egészben káros volt a környezetre, és igazából ez okozza a legtöbb CO2 kibocsátást.

Milyen negatív hatása van a Black Friday-nek, ami azt hivatott segíteni, hogy olcsóbban be tudjuk szerezni az ajándékokat?

A Black Friday-ről azt szokták általában mondani, hogy a karácsony előtti nagy bevásárlásra ösztönző esemény, amikor készülve az ünnepi dömpingre, meghirdették először Amerikában ezt az akciós napot, majd később a világ többi részén, köztük Magyarországon is. Bár hazánkban kicsit másként alakul, mint az USA-ban.

És az a baj ezzel a nappal, hogy még jobban a  fogyasztásra ösztönöz minket, és ezáltal olyan termékeket is megveszünk, amit egyébként nem tennénk.

És ahogy eddig is mondtam, a fogyasztás egyenlő azzal, hogy több káros anyag kerül a levegőbe, ami ezeknek a termékek gyártásából fakadó ipari tevékenységnek köszönhető, illetve a szállításukra vezethető vissza.

Tehát akkor lehet az ipari szegmenst nagyrészben visszafogni, hogyha a vásárlásaink alkalmával úgymond a jövőnkre szavazunk, tehát olyan terméket vásárolunk, amik környezettudatosabbak, vagy olyan mértékben nem ártalmas a környezetünkre.

Karácsony előtt több márka oldalán áthatunk „csúnya pulcsikat”, mindenféle rénszarvassal, napszemüveges mikulással és világító égőkkel. Mi a baj ezekkel?

Maga ez a ronda pulcsi divat szintén Amerikából, a különböző amerikai filmekből ered, és az ezáltal gerjesztett hype-ból, hogy ilyenkor ilyen pulcsikat hordanak az emberek. Ezáltal, ha valaki ilyet akar hordani, és nincs otthon kéznél, vagy nincs éppen a nagyitól kapott verzióban, akkor be kell szereznie, és ez az egyalkalmas hordás karácsony idejére ugyanúgy gerjeszti a fogyasztást, illetve az ilyen termékek újabb legyártását, tehát a fast fashion egyszerhasználatos, gyorsan kidobandó ruhaneműk káros hatását.

Igazság szerint ez is olyan trendnek indult, ami  vicces, aranyos, de nem gondoltunk bele abba, hogy sajnos mennyire károsíthatjuk vele a környezetünket.

De ha szeretnénk csatlakozni ehhez a ronda pulcsis kihíváshoz, ennek is van egy olyan megoldása, hogy a turiból szerezzük be, így nem növeljük tovább ökológiai lábnyomunkat.

Minimális dolgoknak tűnhetnek ezek, amelyekre ha mindenki odafigyel és betartja, valóban szebbé varázsolhatja a karácsonyt, mert ezzel gyakorlatilag mindenki adott valamit mindenkinek, egy szebb és tisztább jövőt.

A környezettudatos karácsony a boldog karácsony!

Bihari Bernadett Luca

A cikk a Technológiai és Ipari Minisztérium támogatásával jött létre!