Szűk fél év után újra megnyitották az iskolák kapuikat és végre az offline térben zajlik az oktatás. Sokaknak viszont meggyűlhet a bajuk a márciusban elejtett fonal felvételével és úgy érzik, hogy jelenleg a tanulási módszereik a fejük tetején állnak. Nem találják a leghatékonyabb és legkönnyebb utat a tudás memorizálására. Persze nem állíthatom, hogy van egy egyetemes szabályzat, mely megszabja, hogy hogyan könnyítsd meg életedet a tanulás terén, mégis összegyűjtöttem pár dolgot, hogy segítsem mindennapi nehézségeidet:
-
Photomath
Talán ez a legismertebb tanulós app a mai fiatalok körében. Az applikáció magyar nyelvű és könnyen átlátható. A lényege, hogy beszkennelsz egy bármilyen nehézségű matematikai egyenletet és a rendszer egyszerűen megoldja az egészet. A legjobb benne, hogy nem csak egy eredményt kapsz, hanem részletesen levezeti nekünk a folyamatot, különböző magyarázatokkal kiegészítve. Az app tudása viszont itt még nem ér véget, képes ábrázolni különböző grafikonokat is. Tökéletes arra, hogy segítsen elindulni, megérteni vagy leellenőrizni egy nehezebb feladatot.
-
Nézz sorozatot!
Itt persze nem a magyar nyelvű, hanem a különböző idegen nyelvű sorozatokra gondolok. Egy kevésbé fárasztó része a tanulásnak, akár két házi feladat közé is be lehet ékelni a sorozatnézést eredeti nyelven. Amellett, hogy fejlődik a hallásutáni értés készséged, azonkívül a füled ügyesen rááll az adott akcentusra is, így kevésbé kell attól tartanod a jövőben, hogy valamit nem ejtesz ki helyesen.
- Kémia
Sokaknak nagy mumus tantárgya a kémia. A tanórákon sokszor elvesztik a fonalat, vagy egyszerűen túl bonyolultnak ítélik a kémiai számolásokat. Szerencsére a Kémia app segít neked abban, hogy megértsd az összefüggéseket. Tartalmazza a teljes periódusos rendszert és az összes elem jellemzését, rá tudsz keresni kémiai reakciókra. Az appban saját molekulatömeget számoló számológép van programozva, továbbá játszva segít kikalkulálni a moláris tömeget is.
-
Hallgass zenét!
Mikor leülsz az asztalhoz és hozzálátsz a tömérdek házi feladatnak, akkor az agyadnak csak az egyik felét használod, viszont az nagyon intenzíven dolgozik. Fontos, hogy friss tudj maradni minél tovább, hogy hatékonyan tudj haladni. Érdemes ilyenkor a hangulatodnak megfelelő zenét berakni. A YouTube-on és a Spotify-on rengeteg műsorlista közül válogathatsz. Egy dologra viszont ügyelj: a zene szövege és a nyelv, amin tanulsz, mindig térjen el! Különben a szavak összefolynak, az információk pedig összegabalyodnak.
-
Forest, avagy a nyugalom erdeje
Neked is meggyűlt már a bajod azzal, hogy nem tudod letenni a telefonod? Jön egy értesítés és azonnal megnézed, majd órákig ott ragadsz a képernyőn? A fejlesztők erre is kitaláltak egy nagyszerű appot. A Forest-nek a lényege egyszerűen annyi, hogy beállítasz egy időt, ameddigre szeretnéd, hogy megnőjön a saját kis fád. A növekedés alatt pedig az app mondhatni teljesen lezárja a telefonodat. Nem kapsz majd értesítéseket, nem zavarhat senki, hogy teljesen oda tudj koncentrálni. A Forest-en belül teljesíthetsz challengeket és az eredményt pedig megoszthatod a barátaiddal.
-
A tea nyugtató hatása
Szerencsére nem csak a náthát lehet kikúrálni a teával, hanem segíthet bennünket a tanulásban is. Például a zöld teáról tudományosan megállapították, hogy serkenti az ember memóriáját, ami meg nagyon jól jön egy nagyobb anyag megtanulása előtt. A citromteáról pedig elmondható, hogy nyugtató hatású ital. Egy-egy bögre valamelyik fajtából és máris jobban megy a tanulás. Az meg csak hab a tortán, hogy sokkal egészségesebb és kevésbé okoz függőséget, mint a kávé.
-
Taníts, hogy tanulj
Tanulmányok igazolják, hogy ha megpróbálunk valamit elmagyarázni, megtanítani egy másik embernek, akkor mi is könnyebben megérthetjük, megjegyezhetjük az anyagot. Ilyenkor nem csak átismételjük a vett dolgokat, hanem magunk is önkéntelenül olyan utakat keresünk, amik a legjárhatóbbak a megértés szempontjából. Továbbá, ha hangosan felolvasunk, kimondunk valamit, az nagyobb valószínűséggel is ragad meg az agyunkban.
-
Tiszta udvar, rendes ház
Fontos, hogy a környezetedben próbálj meg rendet tartani. Átláthatóan írj jegyzetet és használj bátran színes kiemelőket. Így mikor kinyitod a füzeted, a szemed azonnal a kihúzott dolgokra fókuszál és magad is látod, hogy mik a lényeges információk. Jó, ha van kéznél post-it is, mert akkor be tudod jelölni a füzetedben, könyvedben, hogy merre jártok és nem kell órákig keresgélni a jó oldalt.
-
Hallgasd meg magadat!
Ez a folyamat két részből áll. Az első, amikor te magad, összefüggő szövegben felmondod hangrögzítőre, érthetően az anyagot. A második rész pedig, mikor visszahallgatod a fájlt. Ez egy elég időspórolós módszer, hiszen bármikor, bárhol tudod hallgatni az anyagot. Akár tornázol, futsz vagy főzöl. Csak elindítod a hangfelvételt és fülelsz a dolgokra. Minél többször hallgatod meg magadat, annál biztosabb tudásra tehetsz szert.
-
Szókártyák
Szavakat tanulni talán az egyik legszárazabb, legunalmasabb dolog. Viszont ezt is lehet érdekesebbé tenni. Csinálj kis kártyákat, amik elférnek a zsebedben, így mindig veled lesznek. Az egyik oldalra írd fel, vagy rajzold le a magyar jelentést, a másik oldalra pedig mehet a szó az idegen nyelven. Mint a hangfájl, ez sem fog elveszni, és később, ha szükséged lesz egy kis ismétlésre, bármikor előszedheted őket a fiók mélyéről.
(Erdős Lilla)