1970 óta minden évben április 22-én ünnepeljük a Föld napját. Magyarország idén 31. alkalommal vesz részt ebben a világméretű kezdeményezésben, amelynek legfőbb célja a biodiverzitásnak, azaz az élővilág sokféleségének megőrzése.
9 évünk van a változtatásra!
Az utóbbi 30-40 évben jelentősen felgyorsult az éghajlatváltozás, amely az emberiség túlfogyasztásának „köszönhető”. A tavalyi évről megjelent kimutatások szerint 2020 volt a második legmelegebb évünk az 1880-as méréskezdések óta, mindössze csak 0,02°C-kal maradt le a rekordtartó 2016-tól. Emellett az északi félteke szárazföldi és óceán felszíni hőmérséklete 2020-ban volt a legmagasabb az eddig mért 141 év alatt, 1,28°C-kal haladta meg a 20. századi átlagot. És ez még csak a kezdet, ha tovább folytatja az emberiség a jelenlegi életvitelét, az elkövetkezendő 9 évben visszafordíthatatlanná válhatnak ezek a sokkoló adatok a klímaelemzések alapján.
Forrás: szemlelek.blog.hu
Mit tehetünk?
Egy idealizált világban a globális összefogás lehetne a legkézenfekvőbb megoldás, erre azonban a közeljövőben nem valószínű, hogy sor fog kerülni. Ezért is nagyon fontos az egyéni felelősségvállalás, hogy elkerülhessük a visszafordíthatatlan állapotokat, hiszen mindannyiunk feladata Földünk védelme és megóvása. Minél többen élünk kevésbé mohó és pazarló életmódot, annál inkább tudjuk befolyásolni a nagyobb vállalatokat, politikusokat és döntéshozókat, hogy ők is tartsák szem előtt a bolygó érdekeit.
Néhány tippet is hoztunk nektek, hogy könnyebb legyen a változtatás:
- ne vásárolj felesleges dolgokat, még akkor sem, ha a kínálat csábító, ezzel csökkentheted a fogyasztásodat
- vásárolj helyi termékeket, így nem kell kiszállítást igénybe venni
- ha van rá lehetőséged, járj kerékpárral, gyalog, rollerrel stb.
- fogyassz több zöldséget és gyümölcsöt
- próbálj meg kevesebb tejterméket és húsfélét fogyasztani
- használj energiatakarékos eszközöket
- ösztönözz másokat is arra, hogy változtassanak életvitelükön a Föld és saját jövőjük érdekében
Mindezek csak apró lépéseknek tűnnek, és rögtön nincs is látszatuk, mégis érdemes kitartónak lenni, mert évek múlva megtérül a környezetkímélő életmód: nem fogjuk elérni 2030-ra a visszafordíthatatlan klímakatasztrófát. Forrás: artalomcsokkentes.blog.hu
Online is megoldható
Bár a korlátozások miatt egyelőre nem lehetséges személyes jelenléttel rendezvényeket tartani, de különböző kezdeményezésekhez csatlakozhatunk online. A Föld Napja Alapítvány például Facebook eseményt hozott létre „Állítsuk helyre Földünk egyensúlyát!” címmel, amelyen bárki részt vehet. Az online programsorozat 2 hetet ölel fel, ezalatt a szervezők minden nap újabb kihívásokat osztanak meg a résztvevőkkel. Ezek a napi feladatok kisebb nagyobb életmódváltásokkal, tervezéssel és a szokásaink felülbírálásával járnak, cserébe sokkal tudatosabbak leszünk és egy élhetőbb jövő alapjait tesszük le.
Üzenet a Kék Bolygónak
Túl régóta tudjuk, mit kellene csinálnunk, hogy a következő nemzedékeknek is élhető legyen a Föld, eddig mégsem tettünk eleget ennek érdekében. Lassan elérjük, hogy visszafordíthatatlan legyen a klímaváltozás, pedig már 36 éve, hogy a bolygó átlaghőmérséklete folyamatosan melegszik. Tegyünk ellene most, hogy továbbra is igaz legyen a dal: „Mindig kék és mindig zöld és mindig szép a Föld.”
(Panulin Bogi)
Ha te is érdeklődsz a téma iránt, töltsd ki Klímatesztünket, hogy teszteld a tudásod!
Források: www.ncdc.noaa.gov , http://fna.hu/